Szczęśliwy dzień dla seniorki. Policjanci odzyskali jej 100 tysięcy złotych

Jak pisaliśmy TUTAJ, kilka dni temu sądecka policja otrzymała kilkanaście zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy metodami „na policjanta”, „na wnuczka” oraz ,,spowodowanie wypadku”. Większość seniorów nie dała się oszukać, ale niestety nie wszyscy. Jedna z mieszkanek Nowego Sącza straciła aż 100 tysięcy złotych. Na szczęście policjantom udało się szybko odzyskać jej oszczędności.

We wtorek (29 grudnia) około godziny 16.00 do seniorki zadzwonił oszust, podający się za adwokata. Twierdził, że członkowie jej rodziny mają poważne problemy z prawem: wnuk spowodował śmiertelny wypadek, a córka składa fałszywe zeznania. Dla uwiarygodnienia historii do telefonu podał również kobietę, udającą policjantkę. Chciał, by seniorka przekazała mu 300 tys. złotych za ,,wybawienie krewnych z opresji”. Przejęta nowosądeczanka przygotowała 100 tysięcy, które zgodnie z poleceniem przekazała kurierowi.

– Starsza pani została poinstruowana, by nie odkładała słuchawki i zadzwoniła za dwie godziny. Po tym czasie seniorka skontaktowała się z rzekomym adwokatem, który przekazał, by w dalszym ciągu nie odkładała słuchawki i ponownie połączyła się z nim około godz. 20.00 – relacjonuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Dopiero gdy telefon nie odpowiadał, kobieta zadzwoniła do córki i zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Policjanci z wydziału kryminalnego natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie rozpoczęli działania. Informacje, które zebrali, przekazali funkcjonariuszom z innych jednostek Małopolski i sąsiednich województw. Była to dobra decyzja, bo w ciągu kilku godzin, poszukiwany mężczyzna został zatrzymany w Cieszynie przez miejscowych policjantów, wspieranych przez mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

– Policjanci odzyskali również 100 tys. złotych, czyli całą kwotę, którą straciła seniorka. Następnie mężczyzna został przekonwojowany do sądeckiej komendy, gdzie z uwagi na rozwojowy charakter sprawy funkcjonariusze prowadzą dalsze czynności i weryfikują jego rolę w tej sprawie – informuje Aneta Izworska.

Policjanci apelują, by nie przekazywać żadnych pieniędzy obcym osobom. W razie jakichkolwiek podejrzanych telefonów, należy natychmiast kończyć rozmowę, a informacje zawsze dokładnie sprawdzać, dzwoniąc do bliskich osób.


Stosując te podstawowe zasady, nie dasz się przechytrzyć oszustom:

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi, szczególnie podczas rozmowy telefonicznej.

2. Nie ufaj osobom, które przez telefon przedstawiają się jako krewni, ich przyjaciele, urzędnicy czy funkcjonariusze i proszą o pieniądze.

3. Nie działaj pochopnie, daj sobie czas do namysłu i zawsze potwierdzaj taką prośbę poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z bliską osobą – wnukiem, córką, synem itp.,

4. Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym, w tym również osobom podającym się za policjantów (pamiętaj, że funkcjonariusze nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom).

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego).

fot. ilustr. pixabay, źródło: KMP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.