Nowy Sącz: Prezydent Handzel zakazał Marszu Równości

Nowy Sącz: Prezydent Handzel zakazał Marszu Równości

– Prezydent Nowego Sącza zakazał Marszu Równości! Panie Prezydencie, będziemy się odwoływać! – taka informacja pojawiła się dziś na fanpage’u stowarzyszenia Queerowy Maj, jednego z organizatorów planowanego na 6 października pochodu. W biuletynie informacji publicznej Nowego Sącza opublikowano dziś oficjalną decyzję Ludomira Handzla.

Jak informowaliśmy TUTAJ, na 6 października zaplanowano w Nowym Sączu Marsz Równości, organizowany przez krakowskie organizacje pozarządowe. Główne hasło pochodu miało brzmieć „Po raz pierwszy u siebie”. Niedługo później poinformowano, że tego samego dnia w mieście będzie miał miejsce ,,Marsz dla życia i rodziny” zainicjowany przez Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej. Patronat nad wydarzeniem objął biskup Andrzej Jeż. Więcej TUTAJ.

Dziś prezydent Ludomir Handzel wydał decyzję, w której zakazał organizacji zgromadzenia, którego celem miało być ,,zamanifestowanie poparcia dla postulatów ruchu LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queerowych)”. W uzasadnieniu wyjaśnia, że zadeklarowano, iż przewidywana ilość uczestników Marszu Równości to 1000 osób. Natomiast tego samego dnia zgodnie z deklaracją w Procesji Różańcowej do pięciu kościołów i w Marszu dla życia i rodziny weźmie udział 10 000 osób z całej diecezji.

Trasy pochodów miały się przeciąć, co więcej organizatorzy obu przemarszów poinformowali, że zajmą one całą szerokość drogi wraz z chodnikami.

– Powyższa okoliczność w połączeniu z faktem, iż przedmiotowe przemarsze, skupiające tak liczną grupę uczestników, przeprowadzone będą w tym samym czasie na pokrywającej się w znacznym stopniu trasie, powoduje, że wysoce prawdopodobnym jest dojście do fizycznego kontaktu pomiędzy uczestnikami poszczególnych zgromadzeń (a nawet ich przemieszania), co z kolei spowodować może zagrożenie życia lub zdrowia ludzi (w szczególności w odniesieniu do uczestników zgromadzeń) albo mienia w znaczących rozmiarach. Do takich negatywnych zdarzeń dochodziło w tym roku w całej Polsce – uzasadnia prezydent.

Podobną decyzję wydał prezydent Lublina. Jego postanowienie jednak zostało uchylone przez sąd. Jak tłumaczył organ sprawiedliwości: ,,W orzecznictwie ugruntowany został pogląd, że wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa, jest więc warunkiem istnienia społeczeństwa demokratycznego, warunkiem demokracji bezpośredniej”. Więcej na ten temat tutaj – gazeta.pl

Poniżej cała treść decyzji prezydenta Nowego Sącza.

fot. ilustr. pixabay

Nowy Sącz: zakaz prezydenta uchylony. Marsz Równości nadal w planach

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.