Nowy Sącz: Prezydent Handzel zakazał Marszu Równości

- Prezydent Nowego Sącza zakazał Marszu Równości! Panie Prezydencie, będziemy się odwoływać! - taka informacja pojawiła się dziś na fanpage'u stowarzyszenia Queerowy Maj, jednego z organizatorów planowanego na 6 października pochodu. W biuletynie informacji publicznej Nowego Sącza opublikowano dziś oficjalną decyzję Ludomira Handzla.

WSB2020

Jak informowaliśmy TUTAJ, na 6 października zaplanowano w Nowym Sączu Marsz Równości, organizowany przez krakowskie organizacje pozarządowe. Główne hasło pochodu miało brzmieć "Po raz pierwszy u siebie". Niedługo później poinformowano, że tego samego dnia w mieście będzie miał miejsce ,,Marsz dla życia i rodziny" zainicjowany przez Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej. Patronat nad wydarzeniem objął biskup Andrzej Jeż. Więcej TUTAJ.

Dziś prezydent Ludomir Handzel wydał decyzję, w której zakazał organizacji zgromadzenia, którego celem miało być ,,zamanifestowanie poparcia dla postulatów ruchu LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queerowych)". W uzasadnieniu wyjaśnia, że zadeklarowano, iż przewidywana ilość uczestników Marszu Równości to 1000 osób. Natomiast tego samego dnia zgodnie z deklaracją w Procesji Różańcowej do pięciu kościołów i w Marszu dla życia i rodziny weźmie udział 10 000 osób z całej diecezji.

Trasy pochodów miały się przeciąć, co więcej organizatorzy obu przemarszów poinformowali, że zajmą one całą szerokość drogi wraz z chodnikami.

- Powyższa okoliczność w połączeniu z faktem, iż przedmiotowe przemarsze, skupiające tak liczną grupę uczestników, przeprowadzone będą w tym samym czasie na pokrywającej się w znacznym stopniu trasie, powoduje, że wysoce prawdopodobnym jest dojście do fizycznego kontaktu pomiędzy uczestnikami poszczególnych zgromadzeń (a nawet ich przemieszania), co z kolei spowodować może zagrożenie życia lub zdrowia ludzi (w szczególności w odniesieniu do uczestników zgromadzeń) albo mienia w znaczących rozmiarach. Do takich negatywnych zdarzeń dochodziło w tym roku w całej Polsce - uzasadnia prezydent.

Podobną decyzję wydał prezydent Lublina. Jego postanowienie jednak zostało uchylone przez sąd. Jak tłumaczył organ sprawiedliwości: ,,W orzecznictwie ugruntowany został pogląd, że wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa, jest więc warunkiem istnienia społeczeństwa demokratycznego, warunkiem demokracji bezpośredniej". Więcej na ten temat tutaj - gazeta.pl

Poniżej cała treść decyzji prezydenta Nowego Sącza.

fot. ilustr. pixabay

Nowy Sącz: zakaz prezydenta uchylony. Marsz Równości nadal w planach

 

BOBO

9 comments

 1. MP 27 września, 2019 at 10:04 Odpowiedz

  Proporcja obu zgromadzeń to tęczowi 1000 osób do marsz dla życia 10000 osób. Zabrać policję i zezwolić no oba marsze oraz przygotować ostre dyżury w szpitalach. I niech to wymuszanie tęczowych razstrzgnie się w kryterium ulicznym. Reszta w rękach Boga. Przekonamy się czy tęczowi są u siebie iwolno im całej reszcie dyktować swoje prawa i obyczaje !!!

 2. Antoni 27 września, 2019 at 11:34 Odpowiedz

  Masakra
  nie dość że czarni są wszędzie (szkoła, wojsko a nawet urzędy skarbowe) to jeszcze zawłaszczają centrum miasta na agitkę przed wyborami
  wg mnie nie ma to nic wspólnego z obroną rodziny i kościoła bo temu nikt nie zagraża a nawet nikt o tym nie myśli
  jest to po prostu wiec wyborczy a przede wszystkim akcja (kolejna już) mająca odwrócić uwagę od afery pedofilskiej w polskim kościele w której umoczeni są hierarchowie
  a naród głupi wszystko kupi (cyt: z prezesa TVP) zresztą w kotlinie sądeckiej zawsze mieszkali mądrzy inaczej
  aha. mam “normalną” rodzinę taką jak to prezes preferuje
  nie żyję z kotem i nie mam bratanicy której zachowanie i model rodziny jest zdecydowanie inny od “jedynie słusznego”
  i jeszcze tak już w gorzkim tonie
  sprzedawanie się za pieniądze (500+, 300+ itp) zawsze źle się kończy
  niedługo podatek od cukru, czeka dachowe, PPK od którego haracz dla rządu to 15% itd
  słuchajcie pinokia i wybierajcie partię małego człowieczka, który nigdy wam nie powie że rząd nie ma swoich pieniędzy tylko te które weźmie od obywateli
  niestety taki klimat

 3. Karolina 27 września, 2019 at 12:54 Odpowiedz

  Skandal i zaściankowość. Proszę otworzyć umysl Panie „prezydencie”, bo czasy i ludzie się zmieniają i trzeba iść z duchem czasu oraz otworzyć głowę na nowe.

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.