Nowy Sącz. Pomysłodawcy wywieszenia ,,kontrowersyjnego” baneru wyjaśniają powód akcji. Polacy wstydzą się polskości?

Nowy Sącz. Pomysłodawcy wywieszenia ,,kontrowersyjnego” baneru wyjaśniają powód akcji. Polacy wstydzą się polskości?

Tu jest Polska, baner w barwach narodowych, flaga, Nowy Sącz, Aktywiści Nowy Sącz, Mariusz Bożyk, most lwowski

W sieci zawrzało po tym, jak na moście im. Adama Michalewskiego (lwowskim) w środę (15 czerwca) pojawił się biało-czerwony baner z napisem ,,Tu jest Polska”. Inicjatorzy akcji, czyli sądeczanie skupieni wokół grupy ,,Aktywiści Nowy Sącz”, nie spodziewali się, że wywołają taką kontrowersję.

W korespondencji z naszą redakcją Mariusz Bożyk – przedstawiciel środowiska prawicowego związanego z Konfederacją i członek  grupy ,,Aktywiści Nowy Sącz” przesłał oświadczenie dotyczące inicjatywy. Z pisma wynika, że akcja miała charakter patriotyczny i edukacyjny.

,,Eksponowanie barw narodowych jest nieodłącznym elementem polskości oraz tożsamości narodowej. Nadmieniamy, iż wydarzenia takie są wpisywane w działalność naszej grupy, wystarczy przytoczyć choćby ostatnie – Święto Flagi w Nowym Sączu. W czasie tej uroczystości przedstawiliśmy rys historyczny powstania naszych symboli narodowych oraz protokół flagowy” – napisał w imieniu grupy ,,Aktywiści Nowy Sącz” Mariusz Bożyk.

W przesłanym oświadczeniu członkowie grupy wyznają, że barwy narodowe – biel i czerwień – noszą głęboko w sercach i z dumą je eksponują publicznie od lat, a hasło ,,Bóg, Honor, Ojczyzna” nie jest dla nich pustym frazesem.

,,(…)To część nas. Również flaga wywieszona na balkonie czy domu oraz biało-czerwona opaska na ramieniu jest dla nas czymś oczywistym, gdyż jesteśmy Polakami dumnymi z naszej historii. Naszą postawą chcemy zachęcić naszych rodaków do eksponowania symboli nie tylko od święta. Czy w takim razie hasło ,,Tu jest Polska” na tle naszych barw powinna wzbudzać aż takie kontrowersje? – pytają członkowie grupy Aktywiści Nowy Sącz w oświadczeniu.

Mariusz Bożyk w rozmowie z naszą redakcją przyznaje, że nie spodziewał się wywołania takiej kontrowersji. Jak mówi – jest to dla niego co najmniej dziwne. Zastanawia się, czy to oznacza, że Polacy wstydzą się polskości?

W sieci pojawiły się komentarze, w których sugerowano między innymi, że komunikat jest skierowany do mieszkańców Ukrainy, którzy przebywają w naszym regionie. – Ile ludzi, tyle interpretacji – kwituje krótko Mariusz Bożyk.

Czytaj także: Osiedle Przetakówka. Tak słabo jeszcze nie było. Mało brakowało a wybory byłyby nieważne.

Fot. Iwona Kamieńska/ NS

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.