GRAND PRIX 37. Festiwalu BAJDUREK przyznane!

GRAND PRIX 37. Festiwalu BAJDUREK przyznane!

Bajdurek 2022

Za nami finał 37. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, czyli święta najmłodszych aktorów województwa małopolskiego. W dniach 13-15 czerwca 2022 r. nowosądecki SOKÓŁ wypełniła spontaniczna zabawa teatralna przeplatana pełną wzruszeń dojrzałością i zaangażowaniem młodych wykonawców.

Symboliczne otwarcie bajdurkowego parasola, którego dokonano 13 czerwca, rozpoczęło prezentację 18 finałowych spektakli, wyłonionych w drodze kwalifikacji online. Po dwóch latach pandemicznych ograniczeń tegoroczny finał na żywo mogła w końcu oglądać publiczność. Widzowie nie zawiedli młodych artystów i wypełnili po brzegi salę im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ. Żywiołowe reakcje na dokonania rówieśników, jak również aktywny udział w konkursach i zabawach prowadzonych przez Ciocię Basię i Wujka Alka, czyli Barbarę i Aleksandra Porzucków sprawiły, że po raz kolejny w swojej trzydziestosiedmioletniej historii BAJDUREK udowodnił jak wielką siłę ma magia teatralnej przestrzeni!

Za sprawą doskonale przygotowanych przez swoich instruktorów młodych finalistów, mieliśmy okazję przenieść się zarówno do dobrze znanych nam światów z dziecięcych bajek i baśni, jak również odkrywać zupełnie nowe obszary teatralnej twórczości – dzięki autorskim pomysłom scenariuszowym i inscenizacyjnym.

Wszystkim prezentacjom scenicznym przyglądała się uważnie Komisja Artystyczna, która omawiała z instruktorami zaprezentowane spektakle, jak również przyznała swoje nagrody i wyróżnienia.

Decyzją jury 37. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK: Janusza Michalika – przewodniczącego (aktora, reżysera, specjalisty ds. animacji kultury i teatru), Małgorzaty Sowy (aktorki i instruktorki teatralnej) oraz Dagmary Żabskiej (aktorski, reżyserki, teatrolożki, pedagożki teatru) – Grand Prix otrzymała grupa BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach za stworzenie w wyreżyserowanym przez Marię Karaim spektaklu pt. „Kot w butach i Czarnoksiężnik” teatru, w którym wszystkie role są ważne a sceniczny świat uwodzi dowcipem i dziecięcą wrażliwością. Nagrodę specjalną jury przyznało Dziecięcej Grupie Teatralnej BYĆ MOŻE z Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach – za wyobraźnię plastyczną, urzekającą historię i cudowne role aktorskie w spektaklu „Kamienica” w reżyserii Tomasza Tajaka.

Zachwyciliśmy się artystyczną urodą i wysoką jakością przedstawień, co niewątpliwie jest wynikiem talentu młodych artystów, a także mądrą i wytrwałą pracą ich opiekunów i instruktorów, w procesie tworzenia przyszłego efektu scenicznego widowisk. Jesteśmy pewni, że po okresie „hibernacji”, spowodowanej pandemią, nabierają oni – aktorzy i twórcy spektakli – wiatru w żagle i twórczej energii, i możemy się na przyszłość – choćby podczas następnej, 38. edycji BAJDURKA – spodziewać kolejnych „perełek” scenicznych.

W nagrodzonym spektaklu grupy BYĆ MOŻE z Gorlic tytułowa bohaterka Ryfka mówi: „Dbajmy o nasze miejsca, te małe i te większe, bo miejsca to ludzie, a ludzie to część naszej historii”. I tego życzymy wszystkim naszym młodym artystom oraz ich instruktorom – by wykreowana przez nich wyjątkowa bajdurkowa atmosfera na zawsze stała się częścią ich pięknej historii.

A wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć finałowych spektakli lub chcieliby przeżyć to jeszcze raz, już dziś zapraszamy na powakacyjny plebiscyt OGLĄDAJ i GŁOSUJ, gdzie finaliści powalczą o dodatkową nagrodę  publiczności.

Zdjęcia Arbresha Goranci

źródło informacji: MCK Sokół

Warto wiedzieć:

Nowy Sącz. Pomysłodawcy wywieszenia ,,kontrowersyjnego” baneru wyjaśniają powód akcji. Polacy wstydzą się polskości?

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.