Nowy Sącz: policjanci zabezpieczyli skradziony w czasie II wojny światowej obraz

Nowy Sącz: policjanci zabezpieczyli skradziony w czasie II wojny światowej obraz

W czasie II wojny światowej z Nowego Sącza skradziono cenny obraz zatytułowany: „Obrona Lwowa”, który w 1928 roku namalował Kazimierz Sichulski. Do tej pory dzieło widniało w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako „obiekt utracony”. Sądeccy policjanci odnaleźli obraz w jednym z domów w Gródku nad Dunajcem.  

Przed II wojną światową dzieło znajdowało się w Nowym Sączu. Potem je skradziono. Udało się je odzyskać dopiero 6 listopada tego roku. Dzieło odnaleziono w Gródku nad Dunajcem. Zabezpieczyli je funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego sądeckiej Policji wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w obecności pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

– Przez kilka godzin widziałem ten obraz, był u nas w Muzeum. Przed wojną znajdował się w Nowym Sączu, u osób prywatnych – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Procedura odzyskania tego dzieła należącego do Skarbu Państwa, rozpoczęła się już we wrześniu tego roku. Wówczas pracownicy ministerstwa zwrócili się do Policji o pomoc w jego odzyskaniu, informując w piśmie o możliwości ukrycia, zniszczenia lub rozporządzenia dziełem przez jego obecnego posiadacza. Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania sądeczanina, który miał posiadać obraz, jednak płótna w tym miejscu nie było.

Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z Polski po 1945 roku oraz podejmuje działania zmierzające do ich odzyskania.

– Obraz Obrona Lwowa to monumentalny obraz batalistyczny, który  został namalowany w 1928 r. na zamówienie Sanatorium „Lwigród” w Krynicy-  Zdroju, którego właścicielem przed II wojną światową był Zakład Pensyjny dla Funkcjonariuszy z siedzibą we Lwowie – wyjaśnia Monika Piętas-Kurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-We wrześniu 1939 r. Sanatorium „Lwigród” zostało zajęte przez wojska niemieckie, które zaanektowały budynek na szpital i sanatorium wojskowe. Po zakończeniu działań wojennych Sanatorium „Lwigród” wymagało kompleksowego remontu i dopiero w 1947 r. zostało uruchomione jako państwowa placówka medyczna Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych – dodaje.

Obraz „Obrona Lwowa” ukradziono najprawdopodobniej w czasie II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu. Okoliczności grabieży i dalsze losy obiektu są obecnie przedmiotem postępowania prokuratorskiego.

Sądeccy policjanci pracując nad tą sprawą ustalili jednak jeszcze inny lokal, w którym ten sam mężczyzna mógł przechowywać dzieło. Jak się okazało, ich trop był właściwy. Obraz odebrano i zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie.

– Obraz pozostanie w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie do momentu zakończenia postępowania. O dalszych losach zabytku zadecyduje wówczas Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu – dodaje Monika Piętas-Kurek.


***

Kazimierz Sichulski był przedstawicielem Młodej Polski. Urodził się 1879 roku we Lwowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Debiutował w 1903 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. współpracował jako rysownik z satyrycznym czasopismem Liberum Veto, a od 1905 należał do kabaretu Zielony Balonik oraz Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Był członkiem wiedeńskiego ugrupowania Hagenbund. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Legionów Polskich.

Czytaj również: 

Zrabowany podczas wojny obraz trafił do Nowego Sącza 

Fot. Wydział Strat Wojennych MKIDN.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.