Nowy Sącz: policjanci zabezpieczyli skradziony w czasie II wojny światowej obraz

Nowy Sącz: policjanci zabezpieczyli skradziony w czasie II wojny światowej obraz

W czasie II wojny światowej z Nowego Sącza skradziono cenny obraz zatytułowany: „Obrona Lwowa”, który w 1928 roku namalował Kazimierz Sichulski. Do tej pory dzieło widniało w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako „obiekt utracony”. Sądeccy policjanci odnaleźli obraz w jednym z domów w Gródku nad Dunajcem.  

Przed II wojną światową dzieło znajdowało się w Nowym Sączu. Potem je skradziono. Udało się je odzyskać dopiero 6 listopada tego roku. Dzieło odnaleziono w Gródku nad Dunajcem. Zabezpieczyli je funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego sądeckiej Policji wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w obecności pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

– Przez kilka godzin widziałem ten obraz, był u nas w Muzeum. Przed wojną znajdował się w Nowym Sączu, u osób prywatnych – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Procedura odzyskania tego dzieła należącego do Skarbu Państwa, rozpoczęła się już we wrześniu tego roku. Wówczas pracownicy ministerstwa zwrócili się do Policji o pomoc w jego odzyskaniu, informując w piśmie o możliwości ukrycia, zniszczenia lub rozporządzenia dziełem przez jego obecnego posiadacza. Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania sądeczanina, który miał posiadać obraz, jednak płótna w tym miejscu nie było.

Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z Polski po 1945 roku oraz podejmuje działania zmierzające do ich odzyskania.

– Obraz Obrona Lwowa to monumentalny obraz batalistyczny, który  został namalowany w 1928 r. na zamówienie Sanatorium „Lwigród” w Krynicy-  Zdroju, którego właścicielem przed II wojną światową był Zakład Pensyjny dla Funkcjonariuszy z siedzibą we Lwowie – wyjaśnia Monika Piętas-Kurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-We wrześniu 1939 r. Sanatorium „Lwigród” zostało zajęte przez wojska niemieckie, które zaanektowały budynek na szpital i sanatorium wojskowe. Po zakończeniu działań wojennych Sanatorium „Lwigród” wymagało kompleksowego remontu i dopiero w 1947 r. zostało uruchomione jako państwowa placówka medyczna Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych – dodaje.

Obraz „Obrona Lwowa” ukradziono najprawdopodobniej w czasie II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu. Okoliczności grabieży i dalsze losy obiektu są obecnie przedmiotem postępowania prokuratorskiego.

Sądeccy policjanci pracując nad tą sprawą ustalili jednak jeszcze inny lokal, w którym ten sam mężczyzna mógł przechowywać dzieło. Jak się okazało, ich trop był właściwy. Obraz odebrano i zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie.

– Obraz pozostanie w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie do momentu zakończenia postępowania. O dalszych losach zabytku zadecyduje wówczas Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu – dodaje Monika Piętas-Kurek.


***

Kazimierz Sichulski był przedstawicielem Młodej Polski. Urodził się 1879 roku we Lwowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Debiutował w 1903 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. współpracował jako rysownik z satyrycznym czasopismem Liberum Veto, a od 1905 należał do kabaretu Zielony Balonik oraz Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Był członkiem wiedeńskiego ugrupowania Hagenbund. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Legionów Polskich.

Czytaj również: 

Zrabowany podczas wojny obraz trafił do Nowego Sącza 

Fot. Wydział Strat Wojennych MKIDN.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama