Nowy Sącz: poetyckie palenie polsko-indyjskiej fajki

Co łączy tak odległe kulturowe i geograficznie kraje, jak Polska i Indie? Będziemy się mieli o tym okazję przekonać już 13 sierpnia. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza bowiem na  XXIV Wieczór Artystyczny z cyklu  „PALI SIĘ FAJKA W NOCY…”. Będzie poświęcony poezji Bolesława Leśmiana oraz twórczości indyjskich poetów: Manika Godghate (Grace`a) Borkara i Aartima Prabhu.

Przystanek Poezja to odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana – mówi Janusz Michalik, kierownik artystyczny Miejskiego Ośrodka Kultury. – To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych  krajobrazów:  słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski.To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce „zaślubione” z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy.

Wykonanie następujących po sobie rag może trwać wiele godzin i wtedy poszczególne utwory oddają zmieniający się nastrój pory dnia i nocy. 

– Ta wspólność czyni to spotkanie jeszcze bardziej interesującym – zapowiada Janusz Michalik.

Poetycka podróż po Polsce i Indiach będzie miała wielowątkowy charakter, a poezji towarzyszyć będzie muzyka i projekcje multimedialne autorstwa Marii Porzyc.

Wykonawcy  koncertu:

Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, między innymi Orkiestry Św. Mikołaja, wieloletnia aktorka Teatru „Gardzienice”

Waldemar Rychły – kompozytor, muzyk, współtwórca legendarnego Kwartetu Jorgi

Mandar Purandare – aktor, wykładowca języka hindi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30 na nowosądeckich plantach, obok kawiarni „Spóźniony słowik”. Wstęp jest bezpłatny.

fot. pixabay

 

.

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.