Nowy Sącz. Po raz 15. w sercu miasta maturzyści zatańczyli poloneza [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. Po raz 15. w sercu miasta maturzyści zatańczyli poloneza [ZDJĘCIA]

Polonez, Nowy Sącz, maturzyści, XV polonez

Setki par tegorocznych maturzystów spotkało się na nowosądeckim rynku, by zatańczyć poloneza i zacząć odliczanie do egzaminu dojrzałości. Tradycja podtrzymywana jest od 15 lat.

Poloneza uznaje się za najstarszy taniec narodowy. Niegdyś tradycja jego tańczenia kultywowana była wśród wyższych warstw społecznych. W obecnych czasach polonez pojawia się głównie na balach studniówkowych, czy komersach. Od 15 lat na nowosądeckim rynku sto dni przed maturą spotykają się setki młodych ludzi, by wspólnie wypełnić doroczną tradycję.

Choreografię od lat przygotowują Anita i Dariusz Migaczowie z Centrum Tańca AdeeM. Poloneza zwyczajowo tańczy się w polskim stroju narodowym, tzw. kontuszowym. Dopuszczalne są również suknie empirowe i mundury z czasów Księstwa Warszawskiego. Podczas balów szkolnych akceptowane są stroje wieczorowe. Dzisiejszy korowód tradycyjnie rozpoczynali członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Sądeczanie. Za nimi w tany ruszyła sądecka młodzież maturalna. Maturzystom towarzyszyli prezydent Ludomir Handzel i jego zastępczyni Magdalena Majka.

Czytaj także: KŹK 2023: Ania Dąbrowska i Dżem [RELACJA]

 

Fot. Arbresha Goranci/
Źródło dot. poloneza: Wikipedia

ikona strony głównej dts24

 

Share on twitter
Share on facebook