Nowy Sącz: pięć par bliźniąt powitało świat jednego dnia… Szukamy Was Panowie i Panie bliźniaki!

W albumie zatytułowanym: “Małopolska w PRL”, znajdującym się w zbiorach Muzeum im. Seweryna Udzieli w Krakowie, zamieszczono zdjęcie przedstawiające szpitalną salę, a w niej pięć młodziutkich pań, które tego samego dnia zostały mamami. Nie byłoby w tej fotografii nic wyjątkowego, gdyby nie to, że każda z pań tego samego dnia, w tym samym szpitalu urodziła bliźnięta.

” W 1950 roku w nowosądeckim szpitalu jednego dnia przyszło na świat pięć par bliźniąt” –  podpisano fotografię. Nie wiemy nic więcej. Nie znamy imion kobiet, ani ich dzieci, a wynik prostego rachowania podpowiada tylko, że bliźniaki, które uwieczniono na zdjęciu – jeśli żyją –  mają dziś 70 wiosen.

Wpatrując się w tę ilustrację, na której zatrzymano chwilę z historii gmachu przy ulicy Młyńskiej, wpadliśmy na szalony pomysł: szukamy Was Panie i Panowie bliźniacy!

Może sami czytacie „Dobry Tygodnik Sądecki”?  A może czytają nas Wasze dzieci, albo wnuki? Może ktoś rozpozna swoich bliskich na zdjęciu?

Będziemy szczęśliwi, jeśli zgodzicie się opowiedzieć swoją historię. Na pewno jest w niej coś fascynującego, cennego, coś, co warto ocalić od zapomnienia. Ocalimy.

Czekamy! Piszcie na adres: [email protected] 

Prosimy zatytułować mail hasłem „twiNS” 😉

A przy okazji przpominamy, że pod sądeckim niebem powitały świat bliźniacze rodzeństwa absolutnie wyjątkowe:

17 stycznia 1958 roku w dzieje miasta nierozerwalnie wplotły się historie braci bliźniaków Andrzeja i Stanisława Szarków. Andrzej jest profesorem sztuki, rzeźbiarzem i performerem, absolwentem zakopiańskiej szkoły „Kenara” i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowcą akademickim i niestrudzonym twórcą dzieł zmuszających do myślenia. Stanisław najpierw kończył sądecką „samochodówkę”, a później – Akademię Pedagogiczną, bo odkrył powołanie do kształtowania artystycznej wrażliwości dzieci i szlifowania talentów najmłodszych sądeczan. – Andrzej tworzy dzieła sztuki, a ja przygotowuję dla nich odbiorców – mówił skromnie w rozmowie z Markiem Lubasiem – Harnym.

15 listopada 1985 w Nowym Sączu urodziły się siostry bliźniaczki – Paulina i Karolina Chapko. Ich rodzinny dom jest w Biczycach. Obie ukończyły studia aktorskie, obie znane są ze świetnych kreacji teatralnych i filmowych na dużym i małym ekranie. Obie zdobywają serca widzów zachwycającym koktajlem aktorskiego warsztatu i nieprzeciętnej urody.
Dziesięć lat później  – 5 stycznia 1995 roku w tym samym domu w Biczycach szczęście podwoiło się ponownie – znów przyszły na świat siostry bliźniaczki: Aleksandra i Alicja Chapko. Pasją młodszych sióstr Chapko jest…. film i teatr.

Zapraszamy sądeckie bliźniaki – nie tylko te z fotografii załączonej w nagłówku, do projektu „twiNS”. Opowiedzcie o sobie!
 
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.