Nowy Sącz pamięta o Holokauście. Żywa lekcja historii

Nowy Sącz pamięta o Holokauście. Żywa lekcja historii

Uczniowie, nauczyciele i wiele innych osób pojawiło się w nowosądeckim ratuszu, by wysłuchać dwóch wykładów dotyczących Holokaustu. Wydarzeniem uczczono pamięć o jego ofiarach, czyli o prawie sześciu milionach ludzi, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani przez nazistów w czasie II wojny światowej.

Wczorajszą (29 stycznia) lekcję o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat, której przysłuchiwali się uczniowie sądeckich szkół, rozpoczęto wykładem dr Gabrieli Olszowskiej p.o. Małopolskiej Kurator Oświaty. Opowiedziała ona o ciężkiej i wymagającej cierpliwości pracy odszukiwania zapomnianych imion i nazwisk żydowskich dziewczyn. Po niej wystąpił dziennikarz autor książek i reportaży Michał Olszewski, który przybliżył postać Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz.

Spotkanie zorganizowano z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku.

– W ubiegłą sobotę przypadła 79. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Pamiętamy o ofiarach, które zostały zamordowane w gettach, na ulicach, obozach i innych przypadkowych miejscach. Było ich około sześć milionów. Dzięki takim wydarzeniom jak dzisiaj staramy się o tym przypominać, z przesłaniem na przyszłość, bo sami widzicie, co się dzieje dookoła. Wojna się nie skończyła… Od zakończenia II wojny światowej zginęło około 6-7 milionów ludzi, ofiar wojen – przypomniał w nowosądeckim ratuszu historyk, pasjonat dziejów sądeckich Żydów Artur Franczak.

Czytaj także: Sądeczanin został prezydentem GBSB na Malcie. W Emiratach brakowało mu… roweru

Fot. Adrian Maraś

Fot. Adrian Maraś

Reklama