Nowy Sącz: ostatni taki grill w tym roku. Doprawiony polityką i muzyką

Nowy Sącz: ostatni taki grill w tym roku. Doprawiony polityką i muzyką

Mimo dość chłodnej i miejscami ulewnej pogody, 8 września mieszkańcy Nowego Sącza i okolic tłumnie zgromadzili się w Ośrodku Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Restauracji Maja na dwóch (a jak się później okazało – trzech) wydarzeniach: XVI Mistrzostwach Nowego Sącza w Grillowaniu oraz XIII Turnieju Gmin Beskidu Sądeckiego. Na gości czekała muzyka, specjały przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich i przez grillujących, a także najprawdziwsza… kiełbasa wyborcza.

Obie imprezy zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi z Nowego Sącza przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Starostwa Nowosądeckiego oraz Urzędu Miasta Nowego Sącza. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Małopolski Jacek Krupa, starosta Marek Pławiak i prezydent Ryszard Nowak.

Szesnasta odsłona zawodów w grillowaniu była wyjątkowa, gdyż zbiegła się w czasie  z wyborami samorządowymi. Organizatorzy wpadli więc na pomysł, by udział w turnieju wzięli kandydaci na prezydenta Nowego Sącza. Wystartowali więc ze swoimi drużynami Jerzy Gwiżdż, Rafał Skąpski, Krzysztof Głuc i Iwona Mularczyk z mężem.

Zasady konkurencji były proste: o godzinie 14. wszystkie drużyny odebrały surowce ufundowane przez firmy Szubryt i Konspol i odtąd miały 1,5 godziny na przygotowanie potraw.

Oceny dań podjęło się wysoce wyspecjalizowane jury: Artur Augustyński – uczestnik programu „Top Chef”, szef kuchni w bistro „Wyżerka u wujka” w Krynicy, Izabela Grądalska – wicemistrzyni Polski w grillowaniu obsypana niezliczonymi nagrodami, Paweł Hanula – przedstawiciel handlowy firmy Szubryt oraz Antoni Sułkowski – szef działu gastronomii Hotelu Beskid. Jury oceniało smak, fantazyjność, apetyczność i kreatywność potraw.

Drugą iprezą był XIII Turniej Gmin Beskidu Sądeckiego. Udział w nim wzięli reprezentanci gmin  Korzenna, Grybów oraz Stary Sącz. Turniej polegał na starciu w trzech konkurencjach – dmuchaniu balonów, quizie z wiedzy o Sądecczyźnie, wyścigu z łyżką i jajkiem, oraz prezentacji stoiska, na którym koła gospodyń wiejskich częstowały przygotowanymi przez siebie lokalnymi specjałami. Rywalizacja była wyrównana.

Poza głównymi tematami wydarzenia, goście mogli też posłuchać piosenek śpiewanych przez talenty szlifowane w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Na scenie wystąpiły Nikola Kowalik, Karolina Jasińska, Zuzia Magiera oraz Róża Franczyk.

W ośrodku rozlokowali się studenci z oddziału ratowniczego PWSZ w Nowym Sączu. Wszyscy zainteresowani mogli uczyć się tam udzielania pierwszej pomocy. Dostępne było też stoisko Nadleśnictwa Starego Sącza, gdzie można było wygrać nagrody w quizie wiedzy przyrodniczej.

Goście mogli podziwiać także autobus „z epoki” marki Autosan, czyli kultowego „ogórka”. Tą atrakcję dostarczył nowosądecki oddział MPK.

Przez całą imprezę rozdawane były lody podarowane przez firmę Koral.

W międzyczasie nastąpiło (przygotowane jako niespodzianka) uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę redaktora „Gazety Krakowskiej”, Stanisława Śmierciaka (opisane tutaj).

Artur Augustyński prowadził pokaz profesjonalnego grillowania w stoisku organizatorów. Deszcz mu nie przeszkodził. Uczestnicy podziwiali oraz jedli dania przygotowane przez mistrza.

O godzinie 18  nagrodzono uczestników XIII Turnieju Gmin Beskidu Sądeckiego. Gromkie brawa za zwycięstwo odebrała drużyna z Korzennej. Drugie miejsce zajęły zawodniczki z Ptaszkowej, z gminy Grybów. Trzecie – reprezentacja Starego Sącza.

Finał zawodów w grillowaniu rozpoczęło nagrodzenie grillujących kandydatów na prezydenta. Wedle jury, wszyscy kandydaci zaprezentowali równy poziom, więc przyznano im wszystkim miejsce ex aequo.

XVI Mistrzostwa Nowego Sącza w Grillowaniu zwyciężyła drużyna #2 z Ptaszkowej. Miejsce drugie zajęła drużyna #6 z Mogilna i Lipnicy Wielkiej, trzecie – drużyna #7 z Nowego Sącza. Wyróżnione zostały tak że drużyny #9 i #1.

 

 

Autor zdjęć: Paweł Bocheński

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama