UWAGA na fałszywych hydraulików. Wczoraj okradli dwa mieszkania w Nowym Sączu

Oszuści podali się za pracowników wodociągów i hydraulików i dokonali bezczelnej kradzieży na szkodę dwojga sądeczan – z osiedli Barskie i Kochanowskiego w Nowym Sączu. Oszustwa dokonano wczoraj (czwartek, 30 listopada) .

Ufność dwójki sądeczan została wystawiona na kosztowną próbę. Do pierwszej takiej sytuacji doszło około godziny 11.30, kiedy dwóch mężczyzn weszło do jednego z mieszkań na osiedlu Barskim w Nowym Sączu, podając się za pracowników wodociągów miejskich.

Mężczyźni powiedzieli właścicielce mieszkania, że muszą wejść do środka by sprawdzić sprawność działania pionów kanalizacyjnych. Kobieta wpuściła mężczyzn do mieszkania, po czym z jednym weszła do łazienki, gdzie – jak mówił -chciał sprawdzić piony. Drugiego straciła z oczu. Gdy pierwszy z nich skupił uwagę właścicielki i podtrzymywał rozmowę, drugi plądrował jej mieszkanie. Wizyta trwała około 15 minut. Właścicielka straciła cenną biżuterię.

Ci sami mężczyźni udali się później na osiedle Kochanowskiego w Nowym Sączu. Tym razem weszli do jednego z mieszkań pod pretekstem awarii rury, ponieważ, jak twierdzili, woda zalewa piwnice. Mężczyźni powiedzieli właściciele by pozakręcała wszystkie kurki i dała im 50 zł. Gdy kobieta wyciągała banknot z szafki, mężczyźni zobaczyli, w którym miejscu przechowuje pieniądze. Przebywali w mieszkaniu jeszcze ok. 15 minut. Po ich wyjściu właścicielka lokum zauważyła, że szafka jest otwarta a jej oszczędności zniknęły.

Mężczyźni ubrani byli na czarno i mieli przewieszone torby przez ramię. Jeden był w wieku około 60 lat, krępej budowy ciała, miał około 170 cm wzrostu, na twarzy widoczny zarost, a włosy krótkie z widoczną siwizną, natomiast drugi miał około 30 lat, 180 cm wzrostu, a na głowie ciemną czapkę z daszkiem.

Sądecka Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują naiwność starszych osób podając się „za handlowca” „za panów z gazowni”, czy jak w tym przypadku „za pracownika wodociągów” czy „za hydraulika”.

Pracownicy wodociągów nie wchodzą do mieszkań w blokach, ponieważ kontrole prowadzone są na wodomierzach zamontowanych na klatkach schodowych lub w piwnicach tych bloków. 

Pracownika Sądeckich Wodociągów można również sprawdzić, dzwoniąc na poniższe numery telefonów:

– dział kadr: (18) 41 41 205
– monitoring: (18) 41 41 240 lub (18) 41 41 241 (całodobowo).

Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie osoby starsze, powinny zachować czujność i szczególną ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego do mieszkania. Musimy pamiętać o tym, że to my decydujemy kogo zapraszamy do mieszkania i tak naprawdę nie mamy obowiązku nieznanym nam osobom otwierać drzwi.
Jeżeli faktycznie w naszym bloku trwają jakieś prace konserwacyjne, wówczas taka informacja będzie wywieszona na klatce schodowej przez administratora budynku z dużym wyprzedzeniem, a my powinniśmy sprawdzić legitymacje służbowe osób podających się za pracowników i chcących wejść do naszego mieszkania lub zadzwonić do spółdzielni, która takie prace zleca, by zweryfikować wiarygodność takich osób.

Przed fałszywymi pracownikami Sądeckich Wodociągów ostrzegaliśmy: 

Uwaga na oszustów, którzy podają się za pracowników Sądeckich Wodociągów

Fot. Ilustracyjne – Pixa Bay. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.