Nowy Sącz. Oficjalnie uczczono Święto Trzeciego Maja

Nowy Sącz. Oficjalnie uczczono Święto Trzeciego Maja

Nowy Sącz, 3 maja

231 lat temu w Polsce uchwalono Konstytucję 3 maja. Była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i przyjmuje się, że pierwszą w Europie oraz drugą na świecie spisaną konstytucją. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku ustanowiono dzień 3 maja świętem narodowym. Później władze komunistyczne zabroniły jego obchodów, ale w 1990 powrócono do świętowania. Jak dziś wyglądały oficjalne uroczystości w Nowym Sączu?

Nowosądeckie obchody rozpoczęły się dziś o godzinie 10:30 mszą świętą w intencji Ojczyzny. Została ona tradycyjnie odprawiona w Bazylice pw. św. Małgorzaty.

Następnie na Placu 3 Maja pod pomnikiem Marszałka Stanisława Małachowskiego, jednego z głównych twórców Konstytucji 3 maja, miała miejsce część oficjalna. Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi prezydent Ludomir Handzel oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wydarzenie swoim występem ubarwił zespół Sądeczoki.

W programie tegorocznych obchodów jest także koncert w wykonaniu Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20:00 w Bazylice pw. św. Małgorzaty.

– Chór Mieszany Katedry Wawelskiej został założony w 2006 roku. Poprzez swoją działalność kontynuuje wielowiekową tradycję muzyczną Katedry na Wawelu. Założycielem i dyrygentem chóru jest Andrzej Korzeniowski. Zespół posiada w repertuarze zarówno utwory wokalno-instrumentalne, jak i a cappella, od XVI wieku do współczesności. Chór brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych – czytamy na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza.

INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.