Nowy Sącz. Od grudnia podwyżka cen biletów autobusowych

Nowy Sącz. Od grudnia podwyżka cen biletów autobusowych

MPK Nowy Sącz, autobus

Podrożeją bilety uprawniające do przejazdów autobusami nowosądeckiego MPK. Projekt uchwały ustanawiającej podwyżkę zakłada wzrost cen biletów średnio o 34,51 proc., a biletów okresowych – o 41,77 proc. Radni podejmą decyzję w tej sprawie na sesji, która odbędzie się 25 października. Jeśli przyjmą uchwałę – nowy cennik biletów zacznie obowiązywać od 1 grudnia.

„Kilkanaście ostatnich miesięcy, to jak powszechnie wiadomo czas kumulacji niekorzystnych dla działalności naszego miejskiego przewoźnika okoliczności, spowodowanych najpierw przez pandemię, a następnie regres gospodarczy, którego przejawem jest gwałtowny wzrost cen nośników energii, kosztów pracy i wielu innych. Z danych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wynika, że w ciągu ostatniego roku średnia cena hurtowa zakupu oleju napędowego wzrosła o 67% (z 3,80 do 6,36 zł netto), a sprężonego gazu ziemnego CNG o ponad 200% (z 2,51 do 7,56 zł netto). Z kolei wzrost kosztów wynagrodzeń (za okres jak wyżej), wynikający m.in. z regulacji w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, kształtuje się na poziomie ok. 13%.  (…) W projekcie uchwały zwiększa się zatem ceny biletów jednorazowych średnio o 34,51%, a biletów okresowych i wielookresowych średnio od 41,77 % do 46%, przy czym należy nadmienić, że ceny biletów okresowych (miesięcznych, kwartalnych itd.), nie były podnoszone od 2017 r.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak wyjaśniają ratuszowi urzędnicy – proponowane podwyżki zostały uzgodnione z władzami siedmiu gmin z którymi miasto Nowy Sącz podpisało porozumienia regulujące zasady korzystania z usług świadczonych przez MPK.

Jednorazowy bilet normalny po podwyżce ma kosztować 4 zł w strefie „zero” (obecnie kosztuje 3 zł), karnet uprawniający do 10-przejazdów podrożeje z 27 do 36 zł, a bilet miesięczny z 86,80  do 120

Gapowicze – za brak biletu zapłacą do 300 zł lub 180 zł jeśli zdecydują się uiścić opłatę od ręki, w gotówce.

 

Szczegółowy cennik w projekcie uchwały:

p_lxxi_947_22_viii

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama