Nowy Sącz: niemal 2,5 tysiąca uczniów zostanie przebadanych w kierunku wad postawy

2480 nowosądeckich dzieci w wieku szkolnym przejdzie badania przesiewowe w ramach projektu, dotyczącego wczesnego wykrywania wad rozwojowych postawy i układu ruchu. Część uczniów skorzysta także z darmowych konsultacji lekarskich i fizjoterapeutycznych oraz będzie za darmo uczęszczać na gimnastykę korekcyjną.

dts

Jeszcze w 2019 roku przebadanych ma zostać 1370 dzieci, uczęszczających do szkół w Nowym Sączu, w tym dziewczynki urodzone w 2007 i 2009 roku oraz chłopcy w 2005 i 2006 roku. Według planu w 2020 roku badania przejdzie 1110 uczniów: dziewczynki z roczników 2008 i 2010 oraz chłopcy z rocznika 2007.

10% przebadanych dzieci trafi na bezpłatne grupowe zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Odbywać się one będą w sali do kinezyterapii dwa razy w tygodniu w 15- i 8-osobowych grupach. Jak informują organizatorzy, każda z grup skorzysta z szesnastu 45-minutowych zajęć.

43 uczniów trafi natomiast na gimnastykę indywidualną. 5- i 3-osobowe grupy spotkają się 8 razy na 45-minutowych zajęciach.

Ponadto w projekcie przewidziano darmowe badanie RTG dla 20 dzieci, konsultacje lekarskie dla 146 uczniów i dla takiej samej liczby dzieci - poradę fizjoterapeutyczną. W szkołach objętych programem odbędą się zajęcia informacyjno-edukacyjne dla uczniów, rodziców oraz pielęgniarek i higienistek tam pracujących.

- Spotkania mają na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat wad postawy i skolioz, profilaktyki i leczenia wad postawy, jak również każdy uczeń otrzyma instruktaż w zakresie ergonomii w domu i w szkole, materiały edukacyjne oraz instruktaż ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych - wyjaśniają organizatorzy.

Badania przesiewowe odbędą się w szkołach na terenie Nowego Sącza, natomiast zajęcia korekcyjne i konsultacje dla dzieci, u których stwierdzone zostaną wady postawy, prowadzone będą w Poradni Urazowo Ortopedycznej ORTOMED na ulicy Jana Kochanowskiego 15 w Nowym Sączu.

fot. pixabay

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.