Nowy Sącz: nie ma jeszcze zezwolenia na budowę mostu heleńskiego

Nowy Sącz: nie ma jeszcze zezwolenia na budowę mostu heleńskiego

Miasto Nowy Sącz nadal nie wybrało firmy, która wybuduje nowy most heleński. Nie ma także zezwolenia na realizację inwestycji drogowej  (ZRID). Władze Gminy Chełmiec obawiają się, że wpłynie to na termin realizacji inwestycji. 

6 września tego roku do Urzędu Gminy Chełmiec wpłynęło pismo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, z którego wynika, że inwestor, czyli Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu, został wezwany do usunięcia nieprawidłowości w projekcie budowlanym. Urząd ma czas na ich usunięcie do 2 października tego roku. Jak się okazało – w projekcie budowlanym zabrakło zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Starania o tę zgodę są w toku.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu, jako inwestor, wystąpił z wnioskiem o zgodę na realizację inwestycji 25 lipca. Wojewoda Małopolski, czyli organ wydający decyzję, wszczął postępowanie w tej sprawie  prawie miesiąc później – 24 sierpnia.

– Biorąc pod uwagę terminy administracyjne związane z wydaniem decyzji wydaje się mało prawdopodobne, aby inwestor uzyskał zgodę na realizację inwestycji drogowej do końca roku. Dlatego coraz bardziej realne staje się zagrożenie, że most nie powstanie do końca przyszłego roku. Może się okazać, że przetarg zostanie unieważniony, a w najgorszym scenariuszu przepadną pieniądze unijne – alarmują urzędnicy z Gminy Chełmiec.

Dopóki Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu nie uzyska zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, budowa mostu nie może się rozpocząć. Mimo to, magistrat utrzymuje, że inwestycja wystartuje w terminie czyli w październiku. Na wydanie decyzji ZRID urząd wojewódzki ma 90 dni od daty złożenia wniosku, czyli od dnia 25 lipca.

Czytaj również: Nowy Sącz: 8 firm chce budować most heleński 

Fot. Ilustracyjne – z arch. UM NS.