Nowy Sącz: nauczyciele z pasją w sądeckiej bibliotece

Już po raz czwarty w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu, odbyła się konferencja z cyklu „ Nauczyciel z Pasją”.  Inicjatywa ta ma na celu ukazanie talentów i pasji zawodowych i pozazawodowych nauczycieli, promowanie dobrych praktyk pedagogicznych oraz wymianę doświadczeń na polu edukacyjnym.

Renault2

W tegorocznej edycji zwróciliśmy szczególną uwagę na pedagogów specjalnych i  ich wychowanków, chcąc ukazać zaangażowanie, trud, ale i piękno zawodu nauczyciela specjalnego i efekty jego pracy. Stąd też podtytuł IV edycji konferencji: „ Z pasją o niepełnosprawności.

Zebranych gości powitali: pan dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu – Pan Artur Franczak oraz pani wicedyrektor Małgorzata Rzepa.

W nastrój konferencji wprowadziła nas piosenka „Bądź jak ptak” zespołu wokalno – instrumentalnego z ZS nr 5 Specjalnych w składzie: nauczyciele - Bogusław Skowron, Stanisław Frączek, Piotr Woźniak, Kacper Przybyszewski oraz uczniowie: Paulina, Daniel i Basia.

Następnie Pani Jolanta Dudczyk z Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych przedstawiła historię szkolnictwa specjalnego w Nowym Sączu. Gościem specjalnym była pani Bogumiła Pietruszewska – wnuczka pani Walerii Pietruszewskiej – prekursorki szkolnictwa specjalnego w Nowym Sączu.

Po wykładzie głos zabrała pani Marta Mordarska, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON .

Kolejne prezentacje ukazały zebranym w sposób przekrojowy (od wczesnego wspomagania aż po szkołę średnią), w jaki sposób funkcjonuje edukacja specjalna na terenie Nowego Sącza i najbliższych okolic.

Tak też, Pani Renata Stanek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Sączu opowiedziała zebranym, w jaki sposób realizuje wczesne wspomaganie dziecka, Panie Helena Sikorska oraz Beata Jagodzińska-Zięba zaprezentowały pracę z dzieckiem niepełnosprawnym w Miejskim Przedszkolu nr 11 – Specjalnym. Wielu wzruszeń dostarczył uczestnikom konferencji występ przedszkolaków wraz z opiekunami.

Działalność klas specjalnych w szkole ogólnodostępnej poznaliśmy dzięki Paniom: Dagmarze Salamon, Marcie Twardowskiej, Beacie Porębie i Ewie Greloch przybyłych ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu  oraz grupie ich uczniów, którzy brawurowo przedstawili „Murzynka Bambo”.

W przerwie kawowej można było skosztować słodkości przygotowanych przez uczniów ZS nr 5 Specjalnych pod okiem pani Beaty Mos oraz brownie upieczone przez nauczycieli i uczniów SP z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu.

„Klasy integracyjne w szkole ogólnodostępnej” to temat wystąpienia pań : Anny Opałek  i Patrycji Lipińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 21  im. Jana Pawła II w Nowym Sączu.

Pani Ewa Mazur  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Sączu opowiedziała nam o swojej pasji, jaką jest praca z uczniem o głębokiej niepełnosprawności intelektualnej . Kolejne prelegentki – również pracujące w ośrodku – Pani Iwona Modliborek, Wioletta Aleksander- Kosikidis przedstawiły zebranym twórczą i hobbystyczną działalność niepełnosprawnych intelektualnie wychowanków internatu.

Szkołę Podstawową nr 5 Specjalną w  N. Sączu reprezentowała Pani Jolanta Sarna wraz z grupą uczniów. Młodzi artyści odtańczyli „Deszczową piosenkę”.

Sylwetki nauczycieli z pasją z Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych  przedstawiła Pani Jolanta Dudczyk.

Pięknym zakończeniem konferencji był występ zespołu „Zawodowcy” z ZS nr 5 Specjalnych. Piosenki: „Pokaż na co cię  stać” oraz „We are the champions” wzruszyły do łez.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Witold Kozłowski -  Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza.

Konferencji towarzyszyła wystawa złożona z prac dzieci niepełnosprawnych oraz zdjęć. Można ją jeszcze oglądać w PBW – ul. Jagiellońska 61 do końca listopada.

M. Rzepa – pomysłodawca i koordynator cyklu „Nauczyciel z pasją”

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.