Nowy Sącz. Najdłuższy festiwal w Polsce. Co warto wiedzieć o Sądeckiej Jesieni Kulturalnej 2023?

Nowy Sącz. Najdłuższy festiwal w Polsce. Co warto wiedzieć o Sądeckiej Jesieni Kulturalnej 2023?

Nieco ponad miesiąc temu poznaliśmy repertuar tegorocznej, trzeciej już edycji Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. – Wydarzenie traktujemy także jako promocję Nowego Sącza – mówił prezydent Ludomir Handzel podczas konferencji prasowej. W spotkaniu z dziennikarzami (poza prezydentem) wzięli także udział: wiceprezydent Magdalena Majka oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Benedykt Polański.

W dzisiejszej publikacji przybliżamy sylwetki wykonawców, którzy zaprezentują się podczas tegorocznej SJK na scenie Amfiteatru Park Strzelecki Nowy Sącz. W osobnej publikacji będziemy przybliżać ofertę teatralną i kabaretową. Portal DTS24 sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Ciekawostką dla sympatyków Sądeckiej Jesieni Kulturalnej może być organizowana na instagramowym profilu zabawa, w której użytkownicy mogą oddawać swój głos w propozycjach kolejnych koncertów, które głosem sądeczan mogą być brane pod uwagę podczas budowania kolejnego repertuaru. Na dzień dzisiejszy najbardziej pożądanym artystą jest Dawid Podsiadło (92 procent głosów na tak), przed Kayah (63 procent głosów na tak), Margaret (60 procent głosów na tak) i Marylą Rodowicz (55 procent na tak). Głosowanie jest aktywne cały czas na instagramowym profilu Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, IG: sadecka_jesien_kulturalna. Z kolei poniżej prezentujemy sylwetki ogłoszonych już, tegorocznych wykonawców. Festiwal potrwa od 9 września do 9 października. Miejsce koncertów: Amfiteatr Park Strzelecki Nowy Sącz.

„Niepoprawni Optymiści 3.0” – Robimy Coś Więcej
Robimy Coś Więcej to stowarzyszenie stworzone dla każdego, kto chce działać dla innych. – 9 września na scenie Sądeckiej Jesieni Kulturalnej rozpocznie się DOBRO! – tak oficjalny serwis wydarzenia akcentuje inaugurację. Będzie to trzecia edycja największego w Małopolsce Charytatywnego Widowiska Artystycznego. Warto wspomnieć, że stowarzyszenie Robimy Coś Więcej było między innymi inicjatorem koncertu „Niepoprawni Optymiści 2.0”, czyli specjalnego widowiska na rzecz chorej Emilii Kantor z Nowego Sącza.

Sara James
Właściwie Sara Zofia Egwu-James (urodzona 10 czerwca 2008 roku w Słubicach) to polska wokalistka i kompozytorka muzyki pop. W 2021 roku wygrała 4. edycję programu The Voice Kids by następnie reprezentować nasz kraj w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jest także zeszłoroczną finalistką America’s Got Talent. Jej największym hitem jest utwór „Somebody”. W tym roku ukazał się jej najnowszy singiel „Bloodline”. Występ Sary James to ukłon organizatorów w kierunku młodzieży. Podobny koncert odbył się podczas zeszłorocznej edycji. Wtedy na scenie Amfiteatru zagrała Roksana Węgiel.

Lemon
Najbardziej rozpoznawalną osobowością zespołu jest Igor Herbut. Zespół powstał w 2011 roku a jego nazwa jest połączeniem cząstki nazwy Łemkowszczyzna („lem” – tylko, „on” – włącz). Lemon nabrał rozpędu po zakwalifikowaniu się do programu Must Be The Music. Już w czerwcu 2012 grupa wystąpiła jako gość specjalny na festiwalu TOPtrendy a w sierpniu podczas konkursu Sopot Festiwal. Lemon na w swoim dorobku wiele utworów, które zajmowały 1. miejsce na listach przebojów ogólnopolskich rozgłośni radiowych. Mowa o takich tytułach jak: „Scarlett”, „Jutro”, „Ake”, „Będę z tobą”, „Napraw” czy Nice”.

Noc Legend Polskiego Rocka
O mocniejsze brzmienia zadba śmietanka polskiej sceny muzycznej z gatunku rock. W Amfiteatrze wystąpią: Grzegorz Skawiński (były gitarzysta O.N.A. oraz zespół KOMBI), Małgorzata Ostrowska, Wanda Kwietniewska (Wanda i Banda), Andrzej Krzywy (wokalista De Mono i Daab), Adam Kalinowski i Felicjan Andrzejczak. Ten ostatni gościł podczas zeszłorocznej edycji (gościnnie) przy okazji koncertu Krzysztofa Cugowskiego. Noc Legend Polskiego Rocka zapowiada się jako podróż w najlepsze utwory rockowe. Sympatycy takiej muzyki mogą zacierać ręce.

Zakopower
Zespół został założony przez skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułeckę z zamiarem tworzenia muzyki folkowej (z elementami rocka i jazzu). Nazwa kapeli nawiązuje do miasta Zakopane, skąd pochodzi znaczna część członków grupy. Największy sukces ekipy Zakopower to 2011 rok i album „Boso”, który zdobył trzy Fryderyki oraz nagrodę „Złotej Superpremiery” na festiwalu w Opolu. Płyta pokryła się potrójną platyną a singiel o tym samym tytule przez wiele miesięcy był na 1. miejscu list przebojów. Zakopower do dziś koncertuje z powodzeniem (średnio 100 występów rocznie). Zawsze są to wydarzenia, podczas których publiczność może liczyć na wysoki poziom zabawy.

Brathanki i Gooraleska
Jeden wieczór, dwa zespoły. Ten pierwszy wykonuje muzykę z pogranicza folku, popu i rocka. Został założony w 1998 roku. Ma w swoim dorobku ponadczasowe hity: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „Heniek”, „Za wielkim morzem Ty”. Wydanie debiutanckiego albumu zbiegło się w czasie z okresem dużej popularności muzyki folkowej, którą zapoczątkował duet Kahay & Bregović a także Golec uOrkiestra. Z kolei Gooraleska to energetyczny zespół, który gwarantuje ciekawe uzupełnienie dla bandu Brathanki. Koncert zaplanowano na 24 września.

KULT
W temacie tego zespołu zostało wypowiedziane wszystko. Kazik i jego muzyka trwają nieprzerwanie od 1982 roku. Ponad 40-letnia aktywność muzyczna to najlepszy dowód ponadczasowości i jakości. Koncerty KULTu do dziś są oblegane przez fanów polskiej muzyki. Zespół rozkochał w sobie wszystkie pokolenia.

Ralph Kaminski
Jego kuzynem jest Michał Szpak, co artysta potwierdził w programie Kuby Wojewódzkiego. Obydwaj panowie bywają różnie postrzegani, co nie zmienia faktu, że ich twórczość nie jest pożądana. Wręcz przeciwnie: koncerty Ralpha Kaminskiego zazwyczaj się wyprzedają. W 2019 roku artysta zwyciężył w finale 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, dzięki wykonaniu utworu „Witajcie w naszej bajce”. Jest nie tylko wokalistą, ale także kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Tworzy muzykę z pogranicza popu alternatywnego, elektroniki i kameralistyki. Często też występuje w duetach. Przykładem takiego sukcesu jest utwór „Przypływy” stworzony wspólnie z Natalią Szroeder.

Abba Queen, Vangelis: Widowisko Chóralno-Symfoniczne oraz Muzyka Filmowa Symfonicznie
Podczas pierwszego z tych wydarzeń usłyszymy najbardziej znane utwory takich wykonawców jak: Queen, Abba czy Vangelis. Niespodzianką będzie koncert Muzyki Filmowej Symfonicznie. Na ten moment obydwa wydarzenia owiane są nutą tajemnicy.

Czytaj także: Wielkanoc na Sri Lance. Doda i Dariusz Pachut relacjonują niezwykłe miejsce (zdjęcia)

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama