Nowy Sącz: nagrodzono najlepsze książki o Sądecczyźnie

Nowy Sącz: nagrodzono najlepsze książki o Sądecczyźnie

30 czerwca, starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył Złote i Srebrne Jabłko Sądeckie podczas spotkania z okazji X dorocznej Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą książkę dotyczącą Sądecczyzny wydaną w 2016 roku. Tym razem, kapituła nagrodziła publikacje dr Sławomira Wróblewskiego i Bogdana Potońca.

Gratuluję obu panom i dziękuję, że tak wnikliwie opisujecie dzieje Ziemi Sądeckiej patrząc na nie pod różnym kątem – mówi Marek Pławiak starosta nowosądecki – Wasze prace to bezcenne dzieła, dzięki którym historia tego terenu nie zginie. Poświęciliście wiele godzin w bibliotekach i archiwach, aby uzyskać tak wspaniały efekt.

Dr Sławomir Wróblewski otrzymał nagrodę za pracę „Rycerstwo ziemi sądeckiej w średniowieczu”, poświęconą szczegółowemu omówieniu rodów rycerskich zamieszkujących Sądecczyznę od XIII do XV w.

Bogdana Potońca nagrodzono za „Ślady powstania styczniowego na Sądecczyźnie”. Praca ta jest pierwszym, kompleksowym opracowaniem dotyczącym nie badanego szerzej do tej pory zagadnienia jakim był udział rodowitych mieszkańców Sądecczyzny – ochotników w powstaniu styczniowym, a także zaangażowanie w pomoc powstaniu styczniowemu, toczącemu się „za kordonem”, na ziemiach zaboru rosyjskiego.

Starosta odznaczył obydwu autorów. Bogdana Potońca Złotym Jabłkiem Sądeckim, a dr Sławomira Wróblewskiego Srebrnym Jabłkiem Sądeckim. Srebrnym Jabłkiem nagrodzono również Leszka Zakrzewskiego, prezesa nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Specjalne wyróżnienie przyznane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny za album-katalog „Edmund Cieczkiewicz. Melancholia” otrzymały również Anna Florek i Justyna Stasiek-Harabin.

Laureaci poprzednich edycji Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego:

2008 – Piotr i Tadeusz Łopatkewiczowie: Stanisława Tomkowicza inwentarz zabytków powiatu sądeckiego

2009 – Jerzy Leśniak: Szkoła Chrobrego 1908 – 2008

2010 – Jerzy Giza: Nowosądecka lista katyńska

2011 – Józef Skrabski: Kościoły Grybowa. Monografia historyczno-artystyczna

2012 – ks. Jan Kudelka: Kościół na Sądecczyźnie w godzinie próby 1939-1945

2013 – Grzegorz Olszewski: Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego. Księga pamięci

2014 – Anna Janota-Strama: Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej. Dzieje rodu

2015 – Grzegorz Olszewski: Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej oraz praca zbiorowa pod redakcją Dawida Golika: Masz synów w lasach, Polsko… Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945-1956

2016 – Janusz Hetmańsczyk: Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka, a także prace zbiorowe: Niepokalanki w Nowym Sączu. Katalog wystawy październik – grudzień 2015, teksty Marka Wawrzyna Chwedoruk et al., opracowanie not katalogowych Anna Florek, oprac. red. Leszek Migrała oraz Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasach I wojny światowej pod reakcja Grzegorza Olszewskiego.

fot. Starostwo Powiatowe

 

 

.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.