Nowy Sącz na 41 miejscu w rankingu „zdrowych miast”. Jest jednak kategoria w której miasto zwyciężyło

Nowy Sącz na 41 miejscu w rankingu „zdrowych miast”. Jest jednak kategoria w której miasto zwyciężyło

Najzdrowsze miasta to Warszawa, Opole, Chorzów, Gdańsk i Rzeszów. Nowy Sącz w rankingu przygotowanym przez LUX MED zajął miejsce 41 (na 66 polskich miast na prawach powiatu). Autorzy zestawienia analizowali warunki życia w polskich miastach uwzględniając kilka obszarów: między innymi dostępność do programów służących profilaktyce i ochronie zdrowia,  dostęp do edukacji i troskę o środowisko naturalne, infrastrukturę… W jednej z kategorii Nowy Sącz uplasował się na pierwszym miejscu.

Opole jest liderem w obszarze zdrowia, Białystok najlepiej dba o edukację mieszkańców, Sopot o środowisko naturalne, a Warszawa to miasto, w którym żyje się najzdrowiej – wynika z Indeksu Zdrowych Miast. Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, sprawdziły, które z 66 miast na prawach powiatu zapewniają najlepsze warunki do życia.

Nie ma zdrowego człowieka bez zdrowego środowiska. Grupa LUX MED chce wspierać samorządy i pomagać im w rozwoju i planowaniu zdrowych, zrównoważonych przestrzeni. Analiza i wnioski z Indeksu Zdrowych Miast pełnią nie tylko rolę inspiracji czy zachęty, ale realnego drogowskazu zmian pokazującego, co możemy zrobić i o które obszary się zatroszczyć, żeby sprzyjać zdrowemu stylowi życia – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Jak podkreśla dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ważne jest, aby miasta w obliczu wielu wyzwań nie zapominały o zdrowiu mieszkańców.

Współczesny świat zmaga się z wieloma wyzwaniami. Kryzys klimatyczny, zanieczyszczenie środowiska to problemy całego świata, włodarzy miast i mieszkańców. To człowiek eksploatuje planetę często w sposób nieodpowiedzialny, przyczyniając się do destrukcji przyrody i klimatu. To ostatni moment, żeby zacząć działać – podkreśla Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dla ekonomii wartości, a tym zajmujemy się w ramach ruchu Open Eyes Economy, dwa odniesienia są najbardziej istotne: pierwsze to produktywność wykorzystania własnego potencjału, własnych zasobów, w tym pracy, a drugie to jakość życia. Zdrowie musi być postrzegane jako kluczowa składowa obydwu tych odniesień, bo decyduje i o tym co nam daje siłę gospodarczą, i o tym czemu ta siła ma faktycznie służyć – wskazuje prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych biorący udział w projekcie wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia.

Tworząc Indeks Zdrowych Miast, posługiwaliśmy się metodą badania z wykorzystaniem wag grupowych, oszacowanych z pomocą eksperckiej metody analizy hierarchicznej[1]. Dzięki niej określiliśmy na zasadzie porównywania parami wskaźników, które z nich są ważniejsze i w jakim stopniu – tłumaczy dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które bardzo szeroko obrazuje jak miasta podchodzą do kluczowych kwestii związanych ze zdrowiem swoich mieszkańców. Wskazuje, które samorządy inwestują w tworzenie zrównoważonej przestrzeni miejskiej, edukację, środowisko i inne ważne dla rozwoju jednostek aspekty. W tym celu, w ramach indeksu dokładnej analizie poddane zostały m.in.: realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy też jakość powietrza.

Zgodnie z ogólnym zestawieniem Indeksu Zdrowych Miast 2022, Warszawa jest najzdrowszym miastem w Polsce. Obok niej na podium znalazły się Opole i Chorzów.

Oprócz głównego zestawienia, autorzy Indeksu wyłonili osiem kategorii ważnych z punktu widzenia warunków do życia: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń. W każdej z nich wyłoniono liderów oraz przyznano dziewięć wyróżnień.

  • W kategorii Zdrowie liderem zostało Opole.
  • W kategoriach: Ludność i Pokolenia oraz Usługi Społeczne i Komunalne zwyciężył Rzeszów.
  • W kategorii Edukacja liderem okazał się Białystok.
  • W kategorii Mieszkalnictwo najlepsze są Gliwice.
  • Miano lidera w kategorii Środowisko trafiło do Sopotu.
  • W kategorii Infrastruktura zwyciężył Nowy Sącz.

Wskaźniki obszaru Infrastruktura:
• Liczba samochodów na 1000 mieszkańców
• Liczba parkingów Park & Ride
• Liczba autobusów na mieszkańca
• Pojazdy na dobę ogółem (na 1 ha powierzchni skorygowany o gęstość zaludnienia)

  • W kategorii Przestrzeń najlepszy wskaźnik osiągnęło Świnoujście.

Pełne zestawienia w Raporcie Indeks Zdrowych Miast, dostępnym na poniżej:

Indeks_Zdrowych_Miast

Raport dot. Indeksu Zdrowych Miast zostanie rozbudowany o wyniki badań ankietowych, które skierowane są do władz lokalnych i mieszkańców miast na prawach powiatu. Celem badania ankietowego jest pozyskanie dodatkowych, wykraczających poza dane statystyczne informacji, pozwalających zidentyfikować występujące w poszczególnych obszarach tematycznych silne i słabe strony funkcjonowania badanych jednostek terytorialnych. Uzyskane odpowiedzi pozwolą uszczegółowić oceny poziomu zdrowotności miast.

[1]  Metoda polega na hierarchicznej analizie problemów decyzyjnych. Umożliwia rozłożenie skomplikowanego problemu decyzyjnego oraz utworzenie nowego rankingu. Składa się z czterech faz: tworzenia hierarchicznej struktury procesu decyzyjnego, definicji preferencji decydenta oraz obliczania ocen ważności dla wszystkich elementów hierarchii, badania spójności macierzy preferencji, tworzenia rankingu końcowego.
Ciekawostki:
  • Warszawa wprowadziła aż 359 programów polityki zdrowotnej, podczas gdy średnia badanych miast wyniosła 42. Jednak najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydały władze Opola i Chorzowa.
  • Blisko ¼ powierzchni Chorzowa i Olsztyna to tereny zielone.
  • Sopot wspiera aktywność fizyczną. Na 100 tys. ludzi przypada prawie 189 obiektów sportowych. Średnia dla Polski wyniosła 19,7.
  • Leszno to miasto przyjazne rowerzystom. Na 100 km2 przypada tam 186,4 km dróg rowerowych, a średnia z wszystkich miast wyniosła 74,1 km.

Więcej w Raporcie Indeks Zdrowych Miast: https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks_Zdrowych_Miast.pdf  

Reklama