Nowy Sącz. Kolejne zmiany w Radzie Miasta. Prostko zamiast Gieńca

Dawid Dumana, Grzegorz Ledziński, Krzysztof Głuc, ,,PiS-Wybieram Nowy Sącz", Koalicja Nowosądecka

Szefem klubu Koalicji Nowosądeckiej w Radzie Miasta Nowego Sącza został Maciej Prostko, a jego zastępcą – dotychczasowy przewodniczący – Leszek Gieniec. Taką decyzję podjęto po tym, jak oficjalnie do KN dołączyli radny Dawid Dumana i Grzegorz Ledziński. To nie jedyne zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w nowosądeckiej radzie.

Dawid Dumana zdobył mandat radnego Nowego Sącza, startując w wyborach samorządowych (2018) z ramienia partii ,,Prawo i Sprawiedliwość”. Klub radnych PiS stworzył koalicję z grupą Krzysztofa Głuca (Wybieram Nowy Sącz) później zaś z połączenia obu powstał klub ,,PiS -Wybieram Nowy Sącz”. Pod koniec czerwca 2019 roku jednogłośną decyzją radny Dumana został usunięty z klubu. Stało się to, gdyż w głosowaniach podczas obrad rady nie popierał swoich klubowych koleżanek i kolegów. Wówczas sam zainteresowany komentował, iż nikt z nim wcześniej na ten temat nie rozmawiał i jak mówił – jest zaskoczony taką decyzją. Jednak deklarował, iż ,,nikt mu PIS z serca nie wyrwie”.

Z polecenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko radnemu wszczęto postępowanie dyscyplinarne i zawieszono go w prawach członka ,,Prawa i Sprawiedliwości”. Dumanie zarzucano naruszenie art. 39 statutu PIS, czyli ,,niestosowanie się do decyzji władz PiS, postępowanie sprzeczne z programem PiS oraz prowadzenie działalności stanowiącej zagrożenie dla interesów PiS”.  Dawid Dumana od tego czasu pozostawał radnym niezrzeszonym, chociaż podczas głosowania popierał pomysły prezydenta i głosował tak, jak koledzy z Koalicji Nowosądeckiej.

Drugi niezrzeszony radny

Radny Grzegorz Ledziński do Rady Miasta Nowego Sącza dostał się z listy Krzysztofa Głuca pn. ,,Wybieram Nowy Sącz”. Z tego klubu został wykluczony początkiem września 2019 roku m.in. po tym jak zagłosował przeciwko dopłatom dla mieszkańców do cen wody, czyli zagłosował inaczej, niż jego ugrupowanie. Również on od tej pory mianował się jako radny niezrzeszony, chociaż w głosowaniach bliżej mu było do Koalicji Nowosądeckiej, niż byłego klubu ,,PiS – Wybieram Nowy Sącz”.

27 sierpnia zarówno Grzegorz Ledziński, jak i Dawid Dumana oficjalnie zostali członkami klubu Koalicji Nowosądeckiej.

– W związku z powiększeniem naszego klubu o radnych Dawida Dumanę i Grzegorza Ledzińskiego, nasz dotychczasowy przewodniczący Leszek Gieniec zaproponował nowe wybory władz klubu. Podkreślono, iż każdy członek klubu powinien mieć możliwość udziału w wyborze swojego przedstawiciela, nawet jeśli dołączył do naszego grona w toku kadencji – przekazał mediom radny Prostko.

Nowym przewodniczącym klubu radnych Koalicji Nowosądeckiej został właśnie on.  Na jego zastępcę został wybrany dotychczasowy przewodniczący – radny Leszek Gieniec.

Najpierw opuścił prezydium, potem klub

To nie jedyne zmiany, które w ostatnim czasie nastąpiły w nowosądeckiej Radzie Miasta.

Krzysztof Głuc, założyciel klubu ,,Wybieram Nowy Sącz”, a jednocześnie członek ,,Porozumienia” Jarosława Gowina 11 sierpnia oświadczył, że opuszcza koalicyjny klub ,,PiS-Wybieram Nowy Sącz” i pozostaje niezrzeszonym radnym. Stało się to po tym, jak Jarosław Gowin – szef ,,Porozumienia”, został wyrzucony z rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Radny podczas konferencji prasowej, którą wówczas zorganizował, podał powody, dla których podjął taką decyzję. O tym informowaliśmy —>TUTAJ. 

Krzysztof Głuc jednocześnie stwierdził, iż decyzję o opuszczeniu ,,PiS-WNS” rozważał od kilku miesięcy.

– Czując się bardzo związany z nurtem polityki reprezentowanym przez Jarosława Gowina, stwierdziłem, że nie będę już czekał z tą decyzją. Nie oznacza ona zawarcia koalicji z panem prezydentem Nowego Sącza i z klubem radnych wspierających go.  Po prostu będę radnym, który będzie starał się w sposób mądry i wyważony służyć miastu z myślą o jego rozwoju – zadeklarował podczas konferencji.

Przypomnijmy, początkiem lutego 2020 roku Krzysztof Głuc złożył rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza. Na sesji zorganizowanej pod koniec miesiąca radni nie zdążyli dobrnąć do punktu obrad dotyczącego wniosku Głuca. Zgodnie z prawem niepodjęcie uchwały w ciągu miesiąca od złożenia rezygnacji jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę. Od początku marca 2021 roku radny Głuc nie zasiada już w prezydium.

Fot. Urząd Miasta Nowego Sącz/
oficjalna strona prezydenta miasta/
Gabriela Wolińska/NS

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.