Harcerze przywieźli na Sądecczyznę Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przywieźli na Sądecczyznę Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju

Sądeccy harcerze symbolicznie przekazali miastu Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się podczas nabożeństwa w Kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Ogień nadziei ma trafić również do innych parafii na Sądecczyźnie. Betlejemskie Światło Pokoju ma w Polsce tradycję sięgającą roku 1991. Związek Harcerstwa Polskiego odbiera światło od słowackich skautów.

Sobotnia Msza Święta wieczorna o godzinie 18:00, w parafii św. Kazimierza zgromadziła rzesze wiernych oraz liczną grupę harcerzy i harcerek z sądeckiego ZHP, którzy przywieźli ogień z Krakowa.

Światełko z Betlejem pojawi się również w innych sądeckich kościołach. Między innymi w Białym Klasztorze, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (kościół „kolejowy”) i na Zabełczu. Od poniedziałku do środy będzie też do odebrania w naszym Hufcu ZHP Nowy Sącz im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej – powiedziała nam harcmistrz Justyna Blukacz, komendantka sądeckiego hufca. – Przez tydzień przechowywaliśmy święty płomień w naszych domach, dbając, aby nie wygasł – dodała.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Krzysztof Czech, kapelan Hufca ZHP Nowy Sącz. Słowo Boże wygłosił ks. prof. Adam Solak z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Bóg jest miłością. Ten Bóg, który jest miłością, staje się człowiekiem, a to oznacza, iż mamy najpiękniejszą definicję człowieka, bo człowiek również jest miłością. (…) Nie ma nadziei bez miłości. Możemy pokładać nadzieje, tylko w Tym, który jest miłością, bo prawdziwa i rozumna miłość nigdy nie zawiedzie. Miłość wszystko wybacza, łaskawa jest i cierpliwa. Jak powiedział św. Ireneusz: miłość równa się służba. Harcerze, harcerki! Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Kochaj siebie jako człowieka w miłości, by móc służyć drugim ludziom – tymi słowami zwrócił się profesor do sądeckich druhów i druhen.

Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju w Polsce sięga roku 1991. Pielęgnuje ją Związek Harcerstwa Polskiego, który otrzymuje światło od słowackich skautów. Przekazywanie ognia z Betlejem odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. Następnie harcerze i harcerki przekazują dalej światło – swoim sąsiadom z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Trafia ono także do Niemiec oraz do Szwecji.  

Przypomnijmy, iż po raz pierwszy w ramach działań charytatywnych Betlejemskie Światło sprowadzili Austriacy w 1986 roku. Ówczesna akcja, propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF), nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronami akcji zostali austriaccy skauci. Od tego czasu, każdego roku ORF wybiera jedną dziewczynkę lub chłopca, którzy odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Symboliczne światełko transportowane jest dzięki Austrian Airlines do Wiednia.

Tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju wręczane jest pod hasłem – ŚWIATŁO NADZIEI.  

Czytaj też:

W jego firmie kropki kwantowe “słuchają” ludzi… Dawid Cycoń na okładce magazynu FORBES

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama