Nowy Sącz, Grodzka 6. Miastu na urodziny…

Grodzka 6, Nowy Sącz

Zabytkowa kamienica przy ulicy Grodzkiej, pod numerem 6, na urodziny miasta  zyskała zupełnie nowy wizerunek. Na jej ścianie powstał mural o powierzchni 175 metrów kwadratowych upamiętniający dawnych mieszkańców i architekta 117-letniego budynku.

Z pierwszego portretu patrzy podporucznik Jerzy Iszkowski, pilot 304 dywizjonu Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, cichociemny, wiceprezes i instruktor lotniczy w Aeroklubie Podhalańskim w Nowym Sączu. Z drugiego – Zenon Adam Remi, wybitny sądecki architekt, który zaprojektował szereg budynków nadających dziś miastu charakter,  między innymi tę kamienicę, którą ozdobił mural. Z kolejnych spoglądają – ojciec i syn – profesor anatomii Stanisław Kohmann i chirurg dziecięcy Andrzej Kohmann. Jeden był miłośnikiem kwiatów, drugi – kolei.

Te postacie łączy secesyjna, zabytkowa kamienica, której urodzili się i mieszkali oraz to, że wszyscy ci ludzie odegrali ważną rolę w dziejach miasta i regionu. Dziś urodziny miasta, więc jest dobra okazja, aby mural zaprezentować – mówił Józef Stec, konserwator dzieł sztuki.

Autorem projektu i samego muralu jest Artur Stec.

Elewacja tego zabytkowego budynku była dotąd notorycznie niszczona przez wandali. Staraliśmy się temu zapobiec. Mural jest tak zaprojektowany, aby ewentualne zniszczenia można było łatwo naprawić. Jest też monitoring – mówi artysta.

Obraz na ścianie kamienicy pojawił się 8 listopada – w 729 rocznicę lokacji miasta. Jest unikalny z kilku powodów – przede wszystkim ze względu na historyczne postaci, które upamiętnia, ale też z uwagi na nietypową jak dla muralu formę – jego integralną częścią są sztukaterie, które czynią dzieło przestrzennym.

Zdjęcia ze zbiorów Artura Steca

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.