Nowy Sącz. „Biznesowe” śmieci podrożeją trzykrotnie

Nowy Sącz. „Biznesowe” śmieci podrożeją trzykrotnie

Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę, której skutkiem będzie trzykrotna podwyżka ceny za wywóz śmieci odbieranych z firm. Dotychczasowa stawka: 6,33 zł za odbiór 120-litrowego worka śmieci będzie obowiązywała do stycznia 2022 roku. Później przedsiębiorcy zapłacą za odbiór jednego worka aż 24 złote.

Stawka za odbiór śmieci od właścicieli nieruchomości, które służą celom mieszkalnym pozostanie na dotychczasowym poziomie i wyniesie 19 zł miesięcznie od osoby. To opłata niezależna od ilości odebranych odpadów, pod warunkiem, że w danej nieruchomości są one przez mieszkańców segregowane. Jeżeli nie są – obowiązuje opłata podwyższona w wysokości 38 zł od mieszkańca.

Jeśli przedsiębiorca nie segreguje śmieci – zapłaci  48 zł, ale nie za dowolną ilość odpadów (jak to ma miejsce w przypadku mieszkańców), tylko za 120-litrowy worek.

Wzrost stawki za pojemnik o pojemności 120 litrów ze stawki 6,33 zł na 24,00 zł spowoduje wzrost wpływów do budżetu miasta w skali roku o kwotę: 6 198 212,28 zł. Proponowana zmiana ma na celu zrównoważenie kosztów ponoszonych przez właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych (działalność gospodarcza;  firmy)” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Najważniejsze aby nie wzrastały koszty dla indywidualnych mieszkańców, a one niewątpliwie wzrosłyby, gdyby została utrzymana stawka dla przedsiębiorców na poziomie 6,33 zł. To cena absurdalnie niska – mówił podczas dyskusji nad projektem uchwały Leszek Zegzda.

Wszem i wobec słyszy się że spółka Nova musi płacić kary nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ile jest tych kar i na jaką kwotę? Uważam, że wnioskodawcom chodzi o to, aby na przedsiębiorców przenieść ciężar kosztów kar nakładanych na spółkę – stwierdził radny Michał Kądziołka.

Głos w tej sprawie zabrała także Iwona Mularczyk, która oświadczyła, że zwróciła się z wnioskiem o dostęp do dokumentów związanych z karami nałożonymi na sądecką spółkę śmieciową i takowe dokumenty posiada. Ma zatem wiedzę dotyczącą kar nałożonych na Novę.  Na wniosek Leszka Zegzdy, aby podzieliła się tymi informacjami z resztą radnych odmówiła, tłumacząc, że dokumentację, o której mowa zdobyła prywatnie, nie jako radna miasta i zapłaciła za dostęp do niej. Poradziła kolegom radnym, aby każdy zainteresowany uczynił to samo.

Opłaci pan odpowiednią kwotę, złoży pan pismo i myślę że otrzyma pan te same materiały – stwierdziła.

Chcecie państwo gotowca? Nie! Trzeba się postarać – wtórował jej radny Czernecki, domagając się, aby reprezentujący władze miasta wiceprezydent Artur Bochenek odpowiedział na pytanie dotyczące kar.

Temat kar dla spółki Nova nie jest częścią projektu uchwały nad którym obradujemy – uciął Bochenek.

Pytanie o wysokość kar nałożonych  na spółkę Nova ponawiali w ślad za Michałem Kądziołką Teresa Cabała, Artur Czernecki i Wojciech Piech.

Jeśli zadajecie pytanie o kary, to dlaczego sami nie ujawniacie informacji, które posiadacie? Być może kary są nałożone, ale nie jest to ostateczna decyzja? Będzie o tym można mówić kiedy to się stanie faktem – bronił omijania tematu radny Leszek Zegzda.

Po długiej, burzliwej dyskusji, w którą wplątano inflację i opodatkowanie paliwa, uchwała została przegłosowana. Za podwyżką dla przedsiębiorców i za utrzymaniem stawki dla gospodarstw domowych głosowali radni Koalicji Nowosądeckiej i Koalicji Obywatelskiej.

Oto wynik głosowania:

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Czytaj też:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.