Nowy Sącz: 16 edycja Pióra Splotu

Nowy Sącz: 16 edycja Pióra Splotu

93 młodych literatów i 105 nadesłanych prac. Tak wygląda w liczbach kolejna już edycja Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”. Jak co roku, uczniowie ostatnich dwóch klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zmagali się z trudną materią poezji i prozy. Na uroczystej gali w sądeckim ratuszu, poznaliśmy nazwiska najlepszych młodych poetów i prozatorów.

Idea tego konkursu narodziła się szesnaście lat temu  wśród członków Małopolskiego  Towarzystwa Oświatowego i Zespołu Szkół Społecznych „Splot”– mówi Małgorzata Gucwa – Fiut, nauczycielka i bibliotekarka z Zespołu Szkół Społecznych „Splot”. – Jego pomysłodawczynią była nieżyjąca już Barbara Barbacka – Kohut, polonistka i bibliotekarka, która uznała, że należy dać młodym ludziom szansę na pokazanie swojego literackiego talentu, pisząc na dowolny temat.

W konkursie występują dwie kategorie: proza i poezja.

– Każdy z uczestników może brać udział w jednej wybranej kategorii bądź też, jeśli wyraża takie zainteresowanie, w obydwu. I często się zdarza, że młodzi literaci próbują swoich sił zarówno w prozie, jak i w poezji. Każda z tych kategorii dzieli się dodatkowo na podkategorie „senior” i „junior”, dlatego w tym roku przyznano 12 nagród oraz sporo dodatkowych wyróżnień.

Poziom tegorocznego konkursu był dosyć wyrównany – mówi Andrzej Warzecha, poeta, krytyk, publicysta i przewodniczący jury.  – Nie było prac słabych, ale też nie było wyjątkowych, może z wyjątkiem I nagrody w kategorii poezja, tutaj pojawił się prawdziwy talent. Sporym zaskoczeniem był dla nas natomiast ton nadesłanych prac – dominował w nich wyraźnie pesymizm. Jak się okazało, dla młodzieży ważne i atrakcyjne były tematy związane ze śmiercią, starością, przemijaniem i bezsensem życia. – Pojawił się także wątek domu rodzinnego, który  przestał być synonimem bezpiecznej przystani, a stał się miejscem toksycznym i pełnym zagrożeń.

Jak zauważa Grzegorz Rabcia, polonista i członek jury, młodzież opisuje raczej znane sobie doświadczenia, stąd tematyka prac może budzić smutną refleksję.

Młodzież raczej nie bawi się w kreacjonizm, opisuje to co zna i widzi. I nawet jeśli trochę koloryzuje, to jednak ton i tematyka prac nie budzi optymizmu. Prac radosnych jest naprawdę niewiele, przynajmniej jeśli chodzi o prozę.

W tegorocznej edycji „Pióra Splotu” pojawiły się także wątki historyczne, co budzi zadowolenie jurorów.

Sięganie to taką tematykę wymaga sporo pracy i zachodu. I to nas cieszy – przekonuje Grzegorz Rabcia.

Wszyscy jurorzy jednogłośnie podkreślają, że najważniejszy jest fakt, iż młodzież w ogóle chce pisać i uczestniczyć w tego typu konkursach. Część z uczestników rokrocznie nadsyła swoje prace, inni dopiero debiutują. Miejsca nie są takie istotne, najważniejsze jest to, że słowo nie umiera – konkluduje Grzegorz Rabcia.

Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody:

KATEGORIA JUNIOR – POEZJA

III nagrodę otrzymuje:       Nie przyznano

II nagrodę otrzymuje:  Martyna Augustyn , pseudonim Roxi z Barcic za wiersze „Dzień” i „Deszcz”.  Nagroda przyznana za próby zapisu lirycznej wrażliwości w świecie szarych, codziennych doświadczeń.

I nagrodę otrzymuje:  Karolina Mazur pseudonim Noora Lodge z Popardowej za wiersz „Poradnik dla osób wrażliwych. Nagroda przyznana za lakoniczność wypowiedzi poetyckiej i wykorzystanie dalekich asonansowych rymów, które wprowadzają uwodzący czytelnika porządek.

KATEGORIA JUNIOR – PROZA

Wyróżnienie  otrzymuje: Karolina Mazur, pseudonim Noora Lodge z Popardowej za opowiadanie „Morze Henningsvær”.

Wyróżnienie  otrzymuje:  Emilia Jastrzebska, z Nowego Sącza pseudonim emijj, za  opowiadanie „Przyjaciel”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Wiktoria Wolak, pseudonim W.W. ze Starej Wsi, za opowiadanie „Dziewięć”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Maria Soons, pseudonim Mery z Piwnicznej Zdroju za opowiadanie „War of Hormone”

Wyróżnienie  otrzymuje: Natalia Worobiow, pseudonim Wróbel z Nowego Sącza, za opowiadanie „Świat”.

III nagrodę otrzymuje: Dorota Repel, pseudonim Yuna z Krynicy Zdroju za opowiadanie „Mugunghwa”. Nagroda przyznana za umiejętność nawiązana do kultury dalekiego wschodu i literackie wykorzystanie formy przypowieści.

II nagrodę otrzymuje: Gabriela Biskupska, pseudonim Ragazza z Mszalnicy za opowiadanie „Jabłonka dziadka”. Nagroda przyznana za wyrafinowany koncept i umiejętność prowadzenia dwóch planów znaczeniowych, realistycznego i symbolicznego oraz za rzetelność obserwacji świata jeździeckiego.

I nagrodę otrzymuje: Małgorzata Biskupska, pseudonim Gemella z Mszalnicy za opowiadanie „Prawie jak Cezar”. Nagroda przyznana za ciekawe ujęcie tematu z innej perspektywy wykreowanego narratora i niebanalną wrażliwość.

KATEGORIA SENIOR – POEZJA

Wyróżnienie  otrzymuje:  Aleksandra Turska, pseudonim  deus ex machina z Korzennej za wiersze „Kim jesteś?”, „Jestem”, Dzień (nie)normalny”

Wyróżnienie  otrzymuje: Marcelina Koncewicz, pseudonim Zuzanna Lorenc z Tęgoborzy, za wiersze „Iluzjonista”, „Moja mama”, „Zbrodnia”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Natalia Skoczeń, pseudonim Neko z Naszacowic za wiersze „Pacynka”, „Margines”, Kiedy wrócisz będzie za późno”.

III nagrodę otrzymuje: Aneta Kuziel, pseudonim Nikotaki z Kamienicy za wiersze „Życie poety”, „Ślepy czasomierz”, „Bliżej ciemności”. Nagroda przyznana za precyzyjne słownictwo nadesłanych liryków, poczucie humoru wyrażające się w formie wierszy i lekkość wypowiedzi poetyckiej.

II nagrodę otrzymuje: Klaudia Gądek, pseudonim Dynasty z Owieczki za wiersze „Klej”, „Pociąg”, „Ty”. Nagroda przyznana za wielostronność warsztatu poetyckiego w którym jest miejsce na humor językowy i melancholijny liryzm, zabawę słowem i celne metafory. 

I nagrodę otrzymuje:  Justyna Igielska, pseudonim Tysiak z Białej Niżnej za wiersze „Pseudoksiężniczka”, „Apel”, „Proszę o chwilę uwagi”. Nagroda przyznana za sprawne posługiwanie się oszczędną formą dla zbudowania wiersza nawiązującego do nurtu ironicznego moralizmu.

KATEGORIA SENIOR – PROZA

Wyróżnienie  otrzymuje: Lucyna Pawlik, pseudonim Ogniste Pióro z Piasków Drużków za opowiadanie „Dezerterzy”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Marcelina Koncewicz, pseudonim Zuzanna Lorenc z Tęgoborzy za opowiadanie „Nigdy”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Jakub Niezabitowski, pseudonim Cezar z Małej Poręby za opowiadanie „Aduatuca”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Klaudia Pazgan, pseudonim Książkomaniak z Boguszy za opowiadanie „Wyzwolenie”.

Wyróżnienie  otrzymuje: Sylwia Kęska, pseudonim Carmen z Koszar za opowiadanie „Świt życia”.

III nagrodę otrzymuje: Aleksandra Turska, pseudonim  deus ex machina z Korzennej za opowiadanie „Córka”. Nagroda przyznana za odważny projekt wielowarstwowej opowieści.

II nagrodę otrzymuje: Sara Kmak ze Stróż, pseudonim Azalia za opowiadanie „Inni”. Nagroda przyznana za wnikliwość psychologiczną  wykazaną w oryginalnej i wymagającej formie dziennika wewnętrznego.

I nagrodę otrzymuje:  Klaudia Rafalska z Krakowa, pseudonim Ann za opowiadanie „Przyjaciółka”. Nagroda przyznana za ciekawe ujęcie poważnego problemu społecznego i niebanalną jego realizację.

fot.TB

 

Reklama