Nowy Sącz. 130 lat niezwykłej historii bursy przy I LO [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. 130 lat niezwykłej historii bursy przy I LO [ZDJĘCIA]

Minęło 130 lat od momentu założenia Internatu im. Tadeusza Kościuszki przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Dyrektor szkoły Jacek Tomasik zaznaczył, że tak jak losy patrona bursy tak i los samego budynku jest niezwykle ciekawy. Mimo zmieniających się czasów Internat zawsze stanowił ostoję dla swoich wychowanków.

11 kwietnia w ramach uroczystości 130-lecia założenia bursy odsłoniono i poświęcono pamiątkowy mural przedstawiający patrona Internatu – Tadeusza Kościuszkę. Portret zasłużonego Polaka został wykonany ręką sądeckiego artysty street-art Mgr Morsa.

Dyrektor I LO i zaproszeni na uroczystość goście (zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza Magdalena Majka oraz Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania: Ilona Kronenberger) podkreślili, że losy patrona Internatu nie były łatwe a wręcz pełne dziejowych komplikacji, które zmuszony był przezwyciężać. Mimo to nie poddawał się w swojej misji wychowywania kolejnych pokoleń.

Internat powstał dzięki pracy wspólnej. Przyczyniła się do tego społeczność Nowego Sącza, aby dzieci ubogie z Sądecczyzny ale również powiatów małopolskich mogły uczyć się w naszym Gimnazjum w godnych warunkach – zaznaczył Jacek Tomasik

Niełatwa historia

Uczniowie aktywnie włączyli się w obchody 130-lecia Internatu i w krótkim występie artystycznym przybliżyli zebranym postać Tadeusza Kościuszki oraz niełatwą historię bursy, która powstała jeszcze pod zaborami, a potrzeby związane z  wybuchem I wojny światowej zamieniły ją na szpital. W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bursa rozpoczęła kolejny rozdział historii. Trudności jakie dotykały kraj nie ominęły Internatu. W 1949 roku po okresie ponownego pełnienia roli szpitala, placówka została zawieszona. Powstał wtedy pełnoprawny Internat dla młodzieży męskiej.  Od 1988 roku wznowiono działalność budynku zmieniając profil na żeński. Obecnie placówka pełni rolę koedukacyjną i znajduje się przy I LO w Nowym Sączu dając możliwość edukacji kolejnym pokoleniom.

Na samo zakończenie uroczystości goście zwiedzili budynek Internatu oraz przygotowane pamiątki wraz z archiwalnymi fotografiami, które pozwoliły przenieść się w te burzliwe czasy.

 

fot. Adrian Maraś

Czytaj też:

Nowy Sącz. Za nami „Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość”. Ponad tysiąc uczestników

Reklama