Nowości wydawnicze Albatrosa: Bogowie Tanga Caroliny de Robertis

Nowości wydawnicze Albatrosa: Bogowie Tanga Caroliny de Robertis

Liryczna, a zarazem przenikająca czytelnika na wskroś powieść o młodej kobiecie, której miłość do tanga zaczyna się od pierwszych usłyszanych dźwięków tej muzyki, a wkrótce opanowuje ją doszczętnie i zmienia jej życie.  

Luty 1913 roku. Siedemnastoletnia Leda, z małą walizką i zamkniętymi w futerale starymi skrzypcami ojca, opuszcza swoją rodzinną wioskę. Jedzie do świeżo poślubionego (na papierze) męża i nowego domu w Argentynie. Kiedy schodzi na ląd w Buenos Aires, odkrywa, że jej mąż został zamordowany, a na nią czeka życie w starej kamienicy, bez rodziny i przyjaciół, na skraju nędzy.

Prawie natychmiast po przybyciu do Buenos Aires Leda zostaje uwiedziona przez muzykę, którą nieustannie pulsuje miasto: zakochuje się w tangu, zrodzonym z głosów biednych imigrantów, skandalicznym tańcu z burdeli i owianych złą sławą kabaretów. Leda decyduje, że zrealizuje swoje odwieczne marzenie i zostanie mistrzynią gry na skrzypcach, choć wie, że nigdy nie będzie mogła występować jako kobieta. Obcina włosy, bandażuje piersi i staje się Dantem, młodym mężczyzną, który dołącza do grupy muzyków grających tango próbujących podbić salony socjety.

***

Carolina de Robertis urodzona w Wielkiej Brytanii pisarka urugwajskiego pochodzenia. Autorka trzech powieści ­– Perla, Niewidoczna góra (uznana przez „San Francisco Chronicle”, „O, The Oprah Magazine” oraz „Booklist” za najlepszą książkę roku 2009 i nagrodzona włoską Premio Rhegium Julii) i Bogowie tanga – przetłumaczonych na 17 języków. Jest również wielokrotnie nagradzaną tłumaczką literatury latynoamerykańskiej.

Przez 10 lat pracowała w organizacji zajmującej się prawami kobiet, gdzie zajmowała się wieloma zagadnieniami, od opieki nad ofiarami gwałtów, na imigrantkach skończywszy.

Carolina De Robertis prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania, literatury pięknej i sztuki przekładu na uniwersytecie stanowym w San Francisco. Mieszka z żoną i synem w Oakland, gdzie pracuje nad czwartą powieścią.

De Robertis jest redaktorką antologii Radical Hope: Letters of Love and Dissent in Dangerous Times, która ma ukazać się nakładem Vintage Books (imprint wydawnictwa Random House) w ciągu pierwszych stu dni prezydentury Donalda Trumpa. Będzie to zbiór esejów autorstwa najznamienitszych współczesnych pisarzy i intelektualistów amerykańskich – w tym m.in. trojga laureatów Nagrody Pulitzera: Viet Thanh Nguyen, Jane Smiley i Junot Diaz, czy założycieli organizacji Black Lives Matter. Projekt zakłada, że eseje będą mieć formę listów miłosnych skierowanych do dowolnie wybranej osoby lub osób – dziecka, osoby z przyszłości, społeczności, itp. – które mają stanowić wsparcie dla indywidualizmu i odmienności i zachętę do działań dla dobra ogółu, aby uczynić świat lepszym. Choć twórcom biorącym udział w projekcie nie mogła zagwarantować wynagrodzenia, a na przygotowanie prac mają bardzo ograniczony czas (trzy tygodnie na napisanie eseju), wszyscy zaproszeni chętnie wzięli udział w projekcie a lista uczestników wciąż się powiększa.

Źródło i fot. Wydawnictwo Albatros.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama