Chcą ocalić 4,5 ha lasu przed wycinką. Potrzebują 160 tysięcy

Chcą ocalić 4,5 ha lasu przed wycinką. Potrzebują 160 tysięcy

Aktywiści i sympatycy ochrony środowiska m.in. z gminy Iwkowa utworzyli Stowarzyszenie Wspólny Las i chcą wykupić ponad 4,5 hektara lasu w Wytrzyszczce, by nie dopuścić do jego wycięcia. Na ten cel potrzebują 160 tysięcy złotych. Ludzie, którym dobro przyrody leży na sercu już ruszyli z pomocą. Co ciekawe, można również zaadoptować drzewo np. dla siebie, dzieci, wnuków, firmy…

Las znajduje się w miejscowości Wytrzyszczka, przy granicy z gminami Łososina Dolna i Iwkowa na Pogórzu Rożnowskim. Chce go ocalić Stowarzyszenie Wspólny Las, które powstało z szerokiego kręgu aktywistów i sympatyków ochrony środowiska mieszkających m.in. z Iwkowej, Łososiny Dolnej, czy Czchowa.

– Otrzymaliśmy informację, że ponad 4,5 ha przepięknego lasu narażone jest na wycinkę. Właściciel chce się go pozbyć ze względów finansowych. Nie możemy dopuścić do tego, aby zostało zniszczone naturalne, dziewicze środowisko poprzez dostanie się w niepowołane ręce – apelują.

Właściciel miał innych kupców, ale kiedy dowiedział się o inicjatywie, postanowił dać Stowarzyszeniu więcej czasu na zebranie środków. Również on chciałby, aby las pozostał w nienaruszonym stanie. Mieszkańcy gminy Iwkowa utworzyli publiczną zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Wszystkie środki zostaną przeznaczone na wykup lasu. Do dzisiaj udało się uzbierać ponad 30 tysięcy złotych. Miłośnicy natury chcą las otoczyć wieczystą ochroną i nie dopuścić by na jego terenie ścięte zostało chociaż jedno drzewo lub zastrzelone jakiekolwiek zwierzę. Podpisali już umowę przedwstępną i zapłacili prywatnemu właścicielowi lasu 20 tysięcy złotych.

– Nie pozwólmy by ten jedyny w swoim rodzaju ekosystem uległ zrujnowaniu, a tak się stanie gdy trafi w ręce kogoś, dla kogo las to wyłącznie źródło dochodu! Nie róbmy tego naturze! Chrońmy ją dopóki jeszcze jest szansa! Nabywając ten niezwykły kawałek ziemi włączymy się w walkę z katastrofą klimatyczną (wiadomo – las to produkcja tlenu, ochrona zasobów wodnych, schronienie dla zwierząt oraz owadów) – podkreślają członkowie stowarzyszenia.

Aktywiści zaznaczają, że jeśli akcja się uda, las będzie prezentem dla przyszłych pokoleń i żywym świadectwem tego, że wspólnie dla Ziemi można wiele zrobić. Proszą o przyłączenie się do szczytnej akcji.

– W dzisiejszych czasach o każde drzewo trzeba walczyć. Pomóż i Ty – proszą.

Zaadoptuj drzewo

Członkowie Stowarzyszenia Wspólny Las wybrali 300 drzew  o obwodzie powyżej 100 cm mierzonym na wysokości 1,3 metra, sfotografowali je i nanieśli na mapę. Każdy może wybrać swoje drzewo, wpłacić minimum 500 zł i stać się jego fundatorem. W przypadku niższej kwoty, wpłacający będzie jednym z fundatorów “Wspólnego Drzewa”. Jeśli uda się zaadoptować 300 drzew, wtedy uda się ocalić las, gdyż za wpłacone pieniądze zostanie on wykupiony.

Stowarzyszenie Wspólny Las zobowiązuje się zachować las w naturalnej formie, objąć go ochroną prawną i udostępniać w taki sposób, aby nie zniszczyć jego walorów.

Akcję wspiera również wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński. ,,Wierzę, że wspólnie możemy uchronić cudowny zakątek tej Ziemi, dla Nas i dla przyszłych pokoleń. Zróbmy to razem” – zachęca. Gospodarz samorządu zaadoptował buka zwyczajnego o obwodzie 197 cm.

,,Gmina nie ma takich środków, które pozwoliłyby na zakup lasu, zwłaszcza że znajduje się on na sąsiednim terenie. Szukałem więc innego sposobu, żeby uchronić ten ekosystem, rozmawiałem z mieszkańcami. Wtedy pojawił się pomysł, żeby utworzyć stowarzyszenie, a las uczynić własnością wspólną”- tłumaczył w lipcu w rozmowie z portalem SmogLAB wójt Bogusław Kamiński.

Wesprzyj zbiórkę –>TUTAJ.
Zaadoptuj drzewo–> TUTAJ.

Fot. Stowarzyszenie Wspólny Las

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.