Nowosądeczanie dołączyli do 27. finału WOŚP. Dzieje się na rynku!

Kolorowym pochodem rozpoczął się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Sączu. Od rana na ulicach można spotkać około stu uśmiechniętych, obklejonych czerwonymi serduszkami wolontariuszy z puszkami i identyfikatorami. Na rynku na wszystkich czeka moc atrakcji: koncerty, pokazy, gry i zabawy. Uzyskane w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji pieniądze przeznaczone zostaną na zakup nowoczesnego sprzętu do specjalistycznych szpitali dziecięcych.  

Kiedy docieramy na sądecki rynek, nie wiemy na czym skupić swoją uwagę, bo tak wiele tam się dzieje. Mijamy grupy uśmiechniętych przebierańców, rodziny z serduszkami na czapkach, kurtkach i policzkach, strażaków z psami, wojskowych i ratowników medycznych. Słyszymy śpiew dobiegający ze sceny, a w oczy rzucają nam się liczne samochody retro oraz terenówki. W tłumie spotkać można też wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami.

Wojtek Adamczyk uczeń oddziału gimnazjalnego w Szkole Podstawowej nr 1 jest wolontariuszem już drugi raz. Jak przyznaje, głównym powodem jest chęć niesienia pomocy. W tym roku za zebrane pieniądze zostanie zakupiony sprzęt, który trafi do specjalistycznych szpitali dziecięcych, co przyczyni się do ratowania życia. – Moja mama i siostra są wolontariuszkami, więc ja też. To jest świetny sposób na spędzenie czasu przez pomaganie. Znalazłem sobie dobre miejsce do stania i dosyć dużo osób wrzuca pieniądze do puszki.

Zdecydowanie jednym z mocniejszych akcentów popołudnia był pokaz w wykonaniu strażaków i ratowników medycznych, którzy próbowali uwolnić z samochodu ,,nieprzytomną” dziewczynę. Bez wątpienia pomógł sprzęt do cięcia samochodu. Z Golfa III nie zostało prawie nic, ale ,,poszkodowana” została ocalona przy wtórze gromkich braw.

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na sądeckim rynku. Pokaz ratunkowy

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 13 stycznia 2019

Nie lada atrakcją był też pokaz umiejętności psów ratowniczych.

– Nasza grupa specjalizuje się w poszukiwaniu ludzi zaginionych metodą biologiczną, czyli poszukujemy ludzi z wykorzystaniem psów ratowniczych. Posiadają one dwie specjalizacje: poszukują ludzi zaginionych w terenie otwartym oraz podczas katastrof budowlanych – wyjaśniał Wojciech Dudczyk z grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz. Ratownicy zaprezentowali współpracę między człowiekiem, a psem.

WOŚP Nowy Sącz – pokaz psów ratowniczych

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 13 stycznia 2019

– Jest bardzo dużo atrakcji, kocham zwierzęta, więc pokaz psów ratowniczych to dla mnie największa z nich – mówiła Joanna Otto z Nowego Sącza. – Koncerty również są super, ale wszyscy czekamy na światełko do nieba o 20. Uwielbiam inicjatywę, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczestniczę w niej od samego początku. Bardzo mnie to cieszy, że wydarzenie osiąga coraz większą skalę. Dopinguję Jurkowi Owsiakowi, żeby padały kolejne rekordy. 

Pani Asia zwróciła naszą uwagę swoim nietypowym strojem. Jak wyjaśniła, przebrała się za bezalkoholowy grzaniec galicyjski i uczestniczyła w pochodzie, który rozpoczynał sądecki finał WOŚP. – Robiliśmy dużo hałasu, mogło być więcej osób, ale i tak ,,się działo”.

Ogromnym zainteresowaniem dzieci cieszyli się wojskowi i prezentowany przez nich sprzęt. Na sądeckim rynku pojawili się członkowie Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” z komendantem Sławomirem Szczerkowskim na czele, a także przedstawiciele stowarzyszenia Sądecki Airsoft.

– Pokazujemy nasz sprzęt, nasze repliki, robimy rekonstrukcje, stylizujemy się na różne jednostki i strzelamy do siebie co weekend – śmieje się Karol Bałuszyński. – To działa na zasadzie paintball’u. Jest to bardzo realistyczne, bo repliki wyglądają jak prawdziwa broń. – dodaje mężczyzna, który wraz z kolegami z Sądeckiego Airsoftu postanowił wesprzeć WOŚP.

– Zrobiliśmy prowizoryczną strzelnicę, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa – mówił Wojciech Dąbrowski i podkreślał, że radość w oczach dzieci jest bezcenna, a przy tym cel szczytny. – Część kolegów użyczyła swoich replik broni i dzieci podchodzą z zaciekawieniem aby pooglądać, postrzelać, przy ewentualnej asekuracji ze strony rodziców. Dzieci wrzucają pieniądze do puszek, strzelają sobie i są zadowolone. Niektóre pierwszy raz w życiu miały do czynienia z bronią.

Impreza na sądeckim rynku trwa dziś do godziny 21. Na wszystkich przybyłych wciąż czeka mnóstwo koncertów i atrakcji. Na scenie pojawi się między innymi zespół Pozytywka z kawałkami, które ukażą się na nowej płycie, grupa TFB, Kruca Banda i Arkadio. Warto odwiedzić też budynek ratusza, w którym przygotowano wyjątkowy pokój gier.

Mieszkańcy Nowego Sącza będą mieli również okazję zawalczyć o sprzęt medyczny o wartości 50 tysięcy złotych dla sądeckiej placówki medycznej. Konkurs, w którym do wygrania jest tak wyjątkowa nagroda to ,,Ściskawa”. Rozpocznie się o godzinie 18., a jego zasadą jest zmieszczenie jak największej ilości ludzi w określonym miejscu. Pokażmy, że damy radę!

O godzinie 20. odbędzie się natomiast tradycyjne ,,światełko do nieba”, dlatego każdy powinien wziąć ze sobą latarkę.

Jeśli jeszcze nie byliście dziś na sądeckim rynku, to zapraszamy! Warto wspomnieć, że zakupiony do tej pory przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzęt medyczny, z którego korzystają nowosądeckie placówki kosztował 2 015 533,00 zł. W tym roku Sztab w Nowym Sączu został założony po raz trzeci przez nieformalną grupę mieszkańców. Czy uda się pobić ubiegłoroczną, rekordową sumę 106 802,23 zebranych złotych?

Poniżej bogata galeria zdjęć, a pod nią szczegółowy harmonogram dzisiejszej imprezy.

fot. KNB/ NS

Szczegółowy harmonogram 27. finału WOŚP w Nowym Sączu

10.25
zbiórka Sądeckich Przebierańców – pomnik A.Mickiewicza na Plantach
10.30
Kolorowy Korowód Sądeckich Przebierańców
wymarsz w kierunku Rynku /nagroda za najciekawsze przebranie

RYNEK NOWY SĄCZ

11:00-11.40
koncert – PAŁAC MŁODZIEŻY W NOWYM SĄCZU

11.40-12.00
pokaz akcji ratowniczej – Straż Pożarna Nowy Sącz, PWSZ Nowy Sącz

12.00-12.10
zabawa taneczna w południowych rytmach – VIVA SALSA NOWY SĄCZ

12.10-12.30
pokazy umiejętności psów ratowniczych – OSP GRS Nowy Sącz

12:30-13.00
koncert – ANIA SZLAGOWSKA

13.00-13.10
pokaz freestyle barmańskiego – KRZYSZTOF BAJERSKI – WEDDINGBAR

13.10-14.10
koncert – 4SZMERY

14:10-14.30
strongman – TOMASZ KOWAL

14:30-15.00
koncert – JUSTYNA ZAWIŚLAN & JONATAN

15:00-15.20
pokaz musztry, prezentacja broni – Z.S.STRZELEC O.S.W. NOWY SĄCZ

15.20-15.45
koncert – MANIEK I BARTEZ

15.45-16.00
pokaz sztuk walki – KRAV MAGA POLAND – FIGHT TEAM NOWY SĄCZ

16:00-16.10
licytacje

16.10-17.00
koncert – WIOLKA MARCINKIEWICZ & SOUTH BREAKERS

17.00-17.10
licytacje

17.10-18.00
koncert – POZYTYWKA

18.00-18.10
licytacje

18.10-19.00
koncert
TFB

19.00-.19.10
licytacje

19.10-19.50
koncert – KRUCA BANDA

19.50-20.00
licytacje

20.00-20.10
światełko do nieba latarkami wszelkiego kalibru – obowiązkowa latarka własna ?

20.10-21.00
koncert – ARKADIO

DODATKOWE ATRAKCJE

na płycie Rynku:
– strzelnica ASG – Sądecki AIRSOFT
– animacje militarne – ZS STRZELEC O.S.W. Nowy Sącz
– pokazy pierwszej pomocy – OSP GRS Nowy Sącz, PWSZ, Straż Pożarna Nowy Sącz
– wystawa pojazdów – Youngtimer Nowy Sącz
– przejazdy terenówkami – KRT 4×4
– przejazdy “garbuskami” – Sądeckie Garbusy

Sala Ratuszowa w godz. 11.00-19.00
– Games Room z Hobbity.pl
– animacje dla dzieci
– zabawy z robotami z DE2 – Lego Mindstorms EV3 i Ozoboty

Centrum Kettlebell, Szwedzka 4/6, godz. 10.00
zaprasza na warsztaty Kettlebells!
Wstęp wiadomo ? bez focha do puszki WOŚP ???

TEATR NOWY, ul. Jagiellońska 36, godz. 15.00
Koncert Pieśni i Pastorałek w wykonaniu podopiecznych Szkółki Teatralnej
Wstęp wolny! Wrzuta do puszki WOŚP mile widziana ?

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.