Nowosądeckie obchody Dnia Niepodległości. Jak świętować będą mieszkańcy?

Nowosądeckie obchody Dnia Niepodległości. Jak świętować będą mieszkańcy?

W tym roku Święto Odzyskania Niepodległości przypadające na 11 Listopada jest wyjątkowe. Minęło już 100 lat od kiedy nasz kraj wyzwolił się z niewoli, dlatego wszyscy chcemy jak najlepiej uczcić ten piękny jubileusz. W nadchodzący weekend w całej Polsce odbędą się niezliczone, większe i mniejsze uroczystości upamiętniające 1918 rok. Mieszkańcy Nowego Sącza również będą mogli uczestniczyć w sporej liczbie wydarzeń.

W naszym mieście główne uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu, w kościele św. Kazimierza oraz pod Dębem Wolności na sądeckich Plantach.

W niedzielę, 11 listopada o godzinie 10:00 pod pomnikiem Legionistów na Cmentarzu Komunalnym odśpiewany zostanie hymn państwowy. Następnie Prezydent Miasta wygłosi okolicznościowe przemówienie, a parlamentarzyści, organizacje kombatanckie i przedstawiciele władz samorządowych złożą pod pomnikiem kwiaty i wieńce. Uroczystość uświetni występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata.

O godzinie 11:00 w kościele świętego Kazimierza odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Natomiast o 12:15 pod Dębem Wolności rozpoczną się śpiewy patriotyczne z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestników IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „Melduję Niepodległość” oraz wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Nowy Sącz, tak jak wiele innych miast Polski dołączył do akcji ,,Niepodległa do hymnu”. W jej ramach o godzinie 12. w całym kraju odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. W naszym mieście hymn wykonany zostanie na rynku oraz pod Dębem Wolności na Plantach.

Niepodległa do hymnu!

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn 🇵🇱. Zaśpiewacie z nami?Dołączcie do śpiewania w swojej okolicy, lub dodajcie własne wydarzenie na stronie:https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/?kind_event=anthemNiepodległa pragnie serdecznie podziękować osobom i instytucjom, które wzięły udział w naszym spocie i włączą się w akcję "Niepodległa do hymnu!": Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego na Kasprowym WierchuMichał Trzebunia – pracownik ObserwatoriumDyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon ZiobrowskiStrażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego – Marcin Strączek – Helios, Szymon Tylka, Janusz GałPKL Kasprowy WierchZałoga kutra ŁEB-7 wraz z kapitanem Jackiem GołysznymBurmistrz miasta Serock – Sylwester Edwin Sokolnicki wraz z pracownikami Urzędu MiastaChór Cantores AdalbertiCHÓR GaudeteChór Cantate nobis że Szkoły Podstawowej im. W. Zglenickiego z Woli KiełpiskiejChór i Zespół Instrumentalny Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w SerockuOrkiestra OSP MilanówPolski Związek GłuchychŁazienki KrólewskieRenata Mulik – Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Dyrektorzy i pracownicy szkół i przedszkoli w Serocku Paweł "Lojak" Kozarzewski

Opublikowany przez Niepodległa Piątek, 19 października 2018

Oprócz oficjalnych uroczystości, 11 listopada nowosądeczanie będą mogli uczestniczyć w wielu innych wydarzeniach.

W Miasteczku Galicyjskim w godzinach od 11:00 do 17:00 odbędzie się Patriotyczny Piknik Rodzinny. W programie znajdzie się między innymi inscenizacja obrazująca wjazd Marszałka Piłsudskiego w asyście Ułanów oraz pokaz musztry konnej. Zbigniew Wolanin, kustosz Muzeum okręgowego w Nowym Sączu poprowadzi wykład pod tytułem: „Stanisław Kawczak zapomniany bohater”, natomiast Jarosław Jakubowski, członek nowosądeckiego oddziału PTH opowie o „Józefie Piłsudskim na sądeckich szlakach niepodległości 1914-1918”. Nie zabraknie też śpiewów patriotycznych w wykonaniu Zespołu Regionalnego Lachy oraz stoisk z rękodziełem i gadżetami.

Przypomnijmy, że w sali wystawowej ratusza w Miasteczku Galicyjskim od 9 października oglądać można wystawę „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”. Prezentowane są na niej losy polskich legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania niepodległości.

11 listopada godzinie 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu Teatr Robotniczy im. B. Barbackiego wystawi spektakl pod tytułem ,,Gałązka rozmarynu”. Przedstawienie opowiada o formowaniu się Legionów Polskich i ich pierwszych wojennych doświadczeniach.Bilety nabyć można w sekretariacie MOK.

Dla wszystkich lubiących pieśni patriotyczne parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Kolejowa) przygotowała 24. Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie pod hasłem ,,100 przebojów na 100-lecie”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:30 w sali Ignacego. Natomiast o 18:30 w kościele kolejowym odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

W niedzielne święto nie zabraknie też dość zaskakujących akcji. Tego dnia po mieście będzie kursować tak zwany ,,Autobus Niepodległości”. Pasażerom MPK w drodze towarzyszyć będzie poezja patriotyczna czytana przy muzyce m.in. Fryderyka Chopina. Akcja ta zorganizowana została przez Sądecki Klub Literacki w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ale także z okazji 70-lecia istnienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Miłośnicy kolei natomiast będą mogli wyruszyć w historyczną podróż w czasie pociągiem retro z Nowego Sącza. Parowa lokomotywa oraz zabytkowe, odrestaurowane wagony pasażerskie z lat 1920-1930 zawiozą chętnych do Chabówki. W akcji wezmą też udział grupy rekonstrukcyjne, a w pociągu będzie można wysłuchać prelekcji historycznej. Podczas podróży nastąpi też wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Warto dodać, że sądeckie szkoły świętować będą już jutro (9 listopada). Punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, włączając się tym samym w akcję ,,Rekord dla niepodległej” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN. Dodatkowo młodzież i dzieci z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków oraz Szkoły Podstawowej nr 7 odwiedzi w tym dniu Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama