Nowosądecki spacer w akcie protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego

Dziś o godzinie 19 na nowosądeckich Plantach odbędzie się manifestacyjny spacer kobiet i mężczyzn, którzy chcą jasno i wyraźnie zademonstrować swój sprzeciw wobec ogłoszonego wczoraj wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie orzekli o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu.

,,Nastała nam czarna jesień. Wybuchły nam głowy i ciała, pogrzebano prawa kobiet. Pozamykano nas w strefach i zatkano usta, po czym dokonano zbrodni doskonałej. Czas by odetchnąć świeżym, choć gęstym powietrzem. Wyjdźcie na spacer, cali w czerni, z parasolkami – w razie deszczu, w maseczkach, w poczuciu odpowiedzialności i wewnętrznej złości, zachowując dystans społeczny. Park miejski – Planty i Dąb Wolności, to dobre miejsce na zaczerpnięcie ciężkiego oddechu, sprzeciw i solidarność. To jest wojna, trudniejsza niż kiedykolwiek” – napisali organizatorzy nowosądeckiego ,,spaceru”.

Jeszcze podczas rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie dopuszczalności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej, w całej Polsce odbywały się spontaniczne manifestacje. Przypominamy, wniosek o zbadanie zgodności przepisów z konstytucją złożyli w ubiegłym roku posłowie ,,Prawa i Sprawiedliwości”, ,,Polskiego Stronnictwa Ludowego”, ,,Kukiz’15” oraz Konfederacji. Pod nim podpisało się 119 posłów. Możliwość dokonania aborcji ze względu na nieodwracalne uszkodzenie płodu stanowiła jedną z trzech przesłanek, pozwalających zgodnie z prawem dokonać aborcji. Do wczoraj.

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji” – orzekli wczoraj sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

Reakcją na ogłoszony wyrok są manifestacje odbywające się od wczoraj w całym kraju. Do nich dołączą dzisiaj nowosądeczanie. Spacer po Plantach będzie trwał godzinę. Rozpocznie się o 19.00.

,,Ochrona życia to nie może być coś, czym się rozgrywa, ale to musi być realne działanie na rzecz jeszcze nienarodzonych i już urodzonych. Niestety praktyka pokazuje, że nasze chronienie życia, bardzo często kończy się na plakatach, krzykach i wraz z porodem” – skomentował ogłoszony przez Trybunał Konstytucyjny wyrok, ksiądz jezuita Grzegorz Kramer.

Fot. arch. Kinga Nikiel-Bielak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.