Nowosądecka La Masia. Historie wychowanków Sandecji: Piotr Świerczewski

Nowosądecka La Masia. Historie wychowanków Sandecji: Piotr Świerczewski

Akademia Sandecji Nowy Sącz jest jak słynna szkółka FC Barcelony La Masia, dzięki której ukształciły się różne gwiazdy światowego formatu takie, jak Leo Messi czy Andres Iniesta. Sandecja nie ukształciła piłkarza klasy światowej, jednak udało jej się zrobić zawodników, którzy swoim wielkim talentem poszli w świat dorosłej piłki. Jednym z nich jest Piotr Świerczewski.

Piotr Świerczewski urodził się 8 kwietnia 1972 roku w Nowym Sączu. Swoją piłkarską przygodę zaczynał w Sandecji, jednak zaliczył także epizod z klubu, z ulicy Kościuszki, Dunajca. Gdy Piotr miał 17 lat dołączył do GKS-u Katowice. W tym samym sezonie udało mu się zadebiutować w barwach śląskiego klubu i także w ekstraklasie. Było to 10 maja 1989 roku w wygranym na wyjeździe meczu z Szombierki Bytom, gdzie popularny „Świrek” wszedł z ławki rezerwowych w 75 minucie spotkania. Pod koniec sezonu GKS został wicemistrzem kraju.

W następnym sezonie dostawał więcej szans i wystąpił w 15 meczach i strzelił jednego gola. Strzelił go 10 marca 1990 roku w zremisowanym meczu z Motorem Lublin 2:2. Warto też dodać, że to było jego premierowe trafienie w Ekstraklasie. W tym sezonie GKS zajął 3 miejsce w lidze i udało się także awansować do finału Pucharu Polski.

W kolejnych 3 sezonach dla klubu z Katowic, Piotrek zagrał 84 mecze i strzelił 3 gole. Udało się z jego drużyną w tym czasie zdobyć 2 razy Puchar Polski, Superpuchar Polski i awansować do eliminacji Pucharu UEFA (Ligi Europy), a także zagrać w Pucharze Zdobywców Pucharów. W 1992 roku Piotr wyjechał z reprezentacją Polski na Igrzyska Olimpijskie do Barcelony. Udało mu się zagrać w 5 meczach i zdobył z reprezentacją srebrny medal.

W 1994 roku dołączył do francuskiego klubu AS Saint-Etienne. W tym klubie zagrał tylko 2 sezony, w których rozegrał 61 meczów i zdobył 2 bramki.

W sezonie 1995/96 podpisał kontrakt z francuskim klubem SC Bastia. Ten okres był najbardziej przełomowym w jego karierze. Zagrał 181 spotkań, strzelając 12 goli. Podczas gry dla Bastii w 1999 roku zagrał przez połowę sezonu w Gamba Osaka, po czym wrócił do Francji. Z francuskim klubem zdobył europejskie trofeum, Puchar Intertoto.

W okresie gry dla Bastii zdobył obywatelstwo francuskie. W sezonie 2001/2002 został zawodnikiem Olympique Marsylia. Niestety tam już sobie nie poradził i w 2 sezonach jakich zagrał, zanotował 36 meczów strzelając tylko jednego gola. Grając jeszcze dla Olympique został wypożyczony do angielskiego klubu, Birmingham City, ale zagrał tylko jeden mecz.

W 2002 roku pojechał na mundial do Korei i Japonii. Na mistrzostwach świata zagrał 2 mecze.

Łącznie Piotrek we Francji spędził 8 lat. Po nieudanych sezonach w Marsylii postanowił wrócić do Polski i zakończył reprezentacyjną karierę.

W Polsce grał dla wielu klubów takich jak: Lech Poznań, Cracovia Kraków, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Korona Kielce, Polonia Warszawa, ŁKS Łódź i Zagłębie Lubin.

W 2010 roku zakończył piłkarską karierę i rozpoczął karierę trenera. Zaczął od II-ligowego Znicza Pruszków w 2011 roku. Rok później podjął się pracy trenerskiej w ŁKS-ie Łódź, grającego wtedy w Ekstraklasie. Nie udało mu się utrzymać klubu w Ekstraklasie i spadł do I Ligi. Jednak po spadku został mianowany dyrektorem sportowym ŁKS-u, ale tylko na 2 miesiące bowiem we wrześniu został trenerem Motoru Lublin. Zagrał w klubach z III ligi, a w 2015 roku przez jeden sezon był asystentem trenera Marcina Dorny w reprezentacji Polski u-21.

 

Reklama