Niepodległa do hymnu! Polacy zaśpiewali jednym chórem [film]

Dziś w samo południe z każdego zakątka naszego kraju zabrzmiał dźwięk hymnu narodowego. Jest to jeden z symbolów państwowych i bez wątpienia pełni ważną rolę dla Polaków. Przemawia za tym choćby fakt, że o godzinie 12. ,,Mazurek Dąbrowskiego" usłyszeć można było również w wielu miastach poza granicami Polski. Niezliczona ilość rodaków włączyła się w akcję ,,Niepodległa do hymnu".

Renault2

Oficjalny tekst hymnu Polski składa się z czterech zwrotek i refrenu. Autorem tekstu jest Józef Wybicki, nie wiadomo jednak kto stworzył melodię, opartą na dźwiękach mazura.

Dziś o 12. ,,Mazurek Dąbrowskiego" zaśpiewała niezliczona ilość Polaków.

"11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób - śpiewając wspólnie hymn" - można było przeczytać wcześniej na oficjalnej stronie akcji ,,Niepodległa do hymnu".

W Nowym Sączu, Limanowej i Gorlicach oraz w wielu innych miejscowościach naszego regionu też odśpiewano ,,Mazurek Dąbrowskiego". W akcję włączyli się między innymi strażacy z OSP Korzenna z rodzinami, a hymn w ich wykonaniu można usłyszeć poniżej.

❤Niepodległa do hymnu! W samo południe z każdego zakątka Polski i z wielu miast poza jej granicami słychać hymn narodowy. ,,Mazurek Dąbrowskiego śpiewają także strażacy OSP Korzenna.#fiomalopolskalokalniepoludnie #malopolska #fundacjahoryzont360

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Niedziela, 11 listopada 2018

- Przyszło bardzo dużo ludzi - nie tylko strażaków, bo i cywilów z rodzinami, z małymi dziećmi i nie tylko z samej Korzennej, bo i z Janczowej, z Miłkowej. Zatrzymywały się też osoby, które przechodziły obok i razem z nami zaczynały śpiewać. Jesteśmy im  wszystkim bardzo wdzięczni, ale najbardziej naszym praojcom, którzy walczyli, żebyśmy my mieli dzisiaj wolną, niepodległą Polskę - mówił komendant OSP Korzenna, Stanisław Wojtarowicz.

MAZUREK DĄBROWSKIEGO

 

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Marsz, marsz...

 

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Marsz, marsz...

 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany -

Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

 

Marsz, marsz..

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.