Niedźwiedzie polubiły Beskid Sądecki. Szukają smakołyków i partnerów…

“Od kilku dni otrzymujemy wiele informacji o niedźwiadkach pokazujących się na naszym terenie. Jeden z nich zniszczył ule w pasiece w okolicach miejscowości Młodów, inny nagrał się na fotopułapkę w okolicach Żegiestowa. Pokazało się również w internecie nagranie z niedźwiedziem w Barcicach, a dzisiaj był widziany nad Popradem w Piwnicznej, przy ulicy Nadbrzeżnej” – poinformowali wczoraj (wtorek, 4 czerwca) pracownicy nadleśnictwa Piwniczna ilustrując tę wiadomość fotografią ramki pszczelej z wyraźnym śladem łapy drapieżnika.

W kwietniu niedźwiedzia brunatnego zaobserwowano w okolicach kopalni piaskowca w Klęczanach, a wcześniej – nieopodal krzyża w Limanowej.

W Barcicach zwierzę widziane było na… ścieżce rowerowej.

Europejski niedźwiedź brunatny; fot. pixabay

Dorosły niedźwiedź brunatny jest gatunkiem wszystkożernym, z wyraźną przewagą składników roślinnych w diecie.  Szuka jagód, grzybów, żołędzi, zjada też zielone części roślin i oczywiście lubi miód. Nie pogardzi też owadami, rybami, żabami, ptakami.  Jest aktywny głównie nocą. Potrafi pływać i świetnie wspina się po zboczach, a gdy jest mały – również  po drzewach. Umie szybko biegać, jest jednak krótkodystansowcem. Zwykle nie atakuje człowieka, chyba że czuje się zagrożony, albo obawia się o bezpieczeństwo swoich młodych.  W listopadzie zapada w sen zimowy. Budzi się zwykle w marcu i szuka partnera. Niedźwiedzia ruja trwa od kwietnia do czerwca, niekiedy też w lipcu i sierpniu. Ciąża trwa 6-9 miesięcy. Zimą rodzą się małe niedźwiedziątka, które dojrzałość płciową uzyskują po 2- 4 latach.

Niedźwiedź brunatny prowadzi samotniczy tryb życia.  Masa ciała dorosłych karpackich osobników przekracza niekiedy 300 kg. Niedźwiedzie żyją 25-30 lat. W polskiej części Karpat można je spotkać w Beskidzie Żywieckim, Sądeckim, Niskim, w Tatrach i Bieszczadach. Ostoje te  (z wyjątkiem Bieszczad), stanowią obrzeża dużych obszarów zasiedlonych przez niedźwiedzia na terenie Słowacji. Liczebność niedźwiedzi w Polsce szacuje się na 100-120 osobników.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WXIkIf1I1Pk

źródło informacji o gatunku: Dzikie Życie

Czytaj też:

 

Beskid Wyspowy: możesz go spotkać na grzybobraniu. Uważaj! To nie jest miś!

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.