Nie żyje ksiądz Piotr z parafii Chomranice. Zginął w wypadku na trasie z Brzeska do Nowego Sącza

W tragicznym wypadku, do jakiego doszło w poniedziałkowy wieczór (2 grudnia) w Witowicach Dolnych, zginął 29-letni ksiądz Piotr Pławecki, pochodzący z miejscowości Wola Marcinkowska w gminie Chełmiec (parafia Chomranice). – Pan moją mocą i tarczą, moje serce Jemu zaufało – to motto towarzyszyło mu w życiu kapłańskim. 

Na drugim roku seminarium, w ramach stażu misyjnego, wyjechał do Kazachstanu. Jednym z głównych powodów, było to, iż od dłuższego czasu, w jego sercu ,,tliła się iskierka i pragnienie”, aby właśnie tam pojechać i dać cząstkę siebie innym. Nieść pomoc ludziom i misjonarzom. Chciał również bliżej przyjrzeć się pracy misyjnej, lepiej poznać życie tamtejszych ludzi, ale także pragnął nauczyć się języka. Wyjazd miał mu pozwolić jeszcze bardziej ukształtować siebie.

,,Nie będę ukrywał, że też rozmowa z braćmi, uczestnikami poprzednich staży misyjnych, ich świadectwa oraz regularny udział w spotkaniach Koła Ogniska Misyjnego w naszym seminarium przyczyniło się do decyzji dotyczącej wyjazdu na staż” – pisał wówczas.

Przed wyjazdem uczył się podstawowych modlitw w języku rosyjskim, czerpał zewsząd informacje dotyczące obecnej sytuacji w Kazachstanie.

,,Myślę, że po odbyciu tego stażu poznam sytuację i strukturę Kościoła w Kazachstanie, poznam dobrze język rosyjski, misjonarzy, ludzi, tradycję, obyczaje, kulturę oraz zdobędę cenne doświadczenie, które pozwoli mi rozpalić, jak wierzę – powołanie misyjne i kiedyś jak Pan Bóg da wrócić do Kazachstanu już jako kapłan misjonarz” – pisał.

Święcenia kapłańskie

Ksiądz Piotr kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Końcem maja 2017 roku przyjął wraz z jedenastoma alumnami z rąk bp Stanisława Salaterskiego święcenia diakonów. Uroczysta msza święta odbyła się w kościele parafialnym św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chomranicach.

– Myślę, że to wystarczający czas, żeby powiedzieć Jezusowi tak. Bardzo się cieszę, że będę Mu służył w Kościele, że będę mógł głosić kazania, prowadzić nabożeństwa, błogosławić Najświętszym Sakramentem, spełniać wszystkie zadania, które spoczywają na diakonach – mówił tuż po przyjęciu święceń.

26 maja 2018 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Andrzeja Jeża. Swoją posługę pełnił niespełna dwa lata jako wikariusz w Brzeźnicy koło Dębicy. Dzisiaj wracał do rodziny, która mieszka w Woli Marcinkowskiej (parafia Chomranice). Niestety zginął w wypadku samochodowym.

,,Dziś wieczorem odszedł do domu Pana, mój kolega, młody kapłan ks. Piotr Pławecki. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Prośmy Boga Ojca, aby przyjął go w swoje ramiona, a jego rodzinę i bliskich pokrzepił i pocieszył w tych trudnych chwilach. Módlmy się wspólnie za niego. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.” poinformowali jego przyjaciele na oficjalnej stronie Dzieła Duchowej Adopcji Kleryków. 

[AKTUALIZACJA] Wypadek na DK 75. Młody ksiądz zginął na miejscu

Źródło cytatów: Gość.pl/
https://ogniskomisyjne.wsd.tarnow.pl/
Fot. Diecezja Tarnowska 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.