Nowy Sącz. Co z zaproszeniami? Nie wszyscy radni czują się równi

Nowy Sącz. Co z zaproszeniami? Nie wszyscy radni czują się równi

,,Od dłuższego czasu dostrzegam, iż o organizowanych obchodach świąt narodowych, uroczystościach patriotycznych, wydarzeniach kulturalnych czy społecznych ważnych dla naszej małej społeczności nie wszyscy Radni są informowani” – pisze wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki w interpelacji skierowanej do prezydenta Ludomira Handzla. Co na to nowosądecki magistrat?

– Być może ten sposób przekona prezydenta do współpracy z całą radą, a nie tylko z częścią – zaznacza w rozmowie z nami Artur Czernecki. Jego zdaniem pismo już przyniosło pewien skutek, bo radny otrzymał informację o nowosądeckich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. – Wcześniej nic takiego nie miało miejsca. Dowiadywałem się z mediów.

Wiceprzewodniczący Czernecki apeluje w swojej interpelacji o zapraszanie radnych i pyta prezydenta: ,,Czy widzi Pan możliwość wspólnego uczestnictwa w organizowanych w przyszłości wydarzeniach kulturalnych, społecznych, historycznych i patriotycznych? Ze swojej strony deklaruję pomoc i wsparcie przy organizacji tego rodzaju uroczystości„.

Poprosiliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta o komentarz w tej sprawie. Jak zapewnia Mariusz Smoleń, Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, radny Artur Czernecki otrzyma odpowiedź na swoje pismo (które zostało przekazane 27 sierpnia przez Przewodniczącą Rady Miasta) w prawnie określonym terminie. Odpowiedź zostanie opublikowana także na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

– W ostatnim  czasie z uwagi na nałożone przez władze centralne ograniczenia obowiązywały zakazy organizowania zgromadzeń i obecnie powoli wracamy do stanu normalności – podkreśla Smoleń.

Jak przekonuje, miasto oraz jego jednostki organizacyjne starają się możliwie szeroko informować o wydarzeniach, których są organizatorami lub współorganizatorami.

– Organizator nie ma prawnego obowiązku zapraszania na nie radnych lub innych osób, jednak informacje o nich są publicznie dostępne, również dzięki uprzejmości mediów i z reguły są to wydarzenia otwarte dla wszystkich. W szczególności, udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych wynikać powinien z potrzeby serca i mam nadzieję, że żaden radny, dyrektor, czy przewodniczący rady osiedla nie potrzebuje na nie specjalnego zaproszenia – zaznacza Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UM Nowego Sącza.

fot. ilustr. arch. dts24.pl – KNB

Czytaj też:

Małopolska wolna od milionów euro? Waży się los kontrowersyjnych deklaracji