Uwielbiam usiąść przed świętami nad czystą kartką z zadaniem napisania felietonu w klimacie opowieści wigilijnej. Mam z tym jakiś problem i chyba wolałbym przebiec dodatkowych 20 okrążeń stadionu, niż enty raz mocować się ze zdaniem w stylu „oto znowu jesteśmy o rok starsi, przy wigilijnym stole warto zrobić sobie bilans mijającego roku, a kilka dni później w huku petard i korków od szampana podjąć ambitne noworoczne postanowienia”. Brrr, już mi dreszcze zaczynają spacerować po plecach na samą myśl, że mógłbym tak napisać. Napiszę zatem coś innego.

Być może używałem już w przeszłości tego cytatu, ale kto to może pamiętać, skoro ja sam nie pamiętam, czy piekłem już chleb na tych drożdżach. Zaryzykuję. Bardzo lubię o tej porze roku krótki cytat z dziennika Antoniego Marianowicza (2000 r.): „Kto żyje dostatecznie długo, ten doczeka wszystkiego. Przyjaciele staną się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Mędrcy głupcami, a głupcy mędrcami. Białe będzie czarnym, a czarne białym. Wystarczy nie spieszyć się z umieraniem”.

Prezydent w tekście

Nawet jeśli już wcześniej pojawiał się ten cytat z Marianowicza, to nic nie szkodzi. Wręcz przeciwnie. Uważam, że powinno się go powtarzać regularnie co jakiś czas i przymierzać do aktualnej sytuacji na świecie. Albo do sytuacji w Nowym Sączu. Jak mawiał klasyk nie będę Państwu tłumaczył szczegółów jak krowie na gościńcu. Kto ma uszy niechaj słucha, kto ma oczy niechaj czyta. Powiem więcej - tego cytatu powinni uczyć w szkołach na pamięć. Dzięki temu, ktoś kto będzie się przyglądał np. obradom Rady Miejskiej w Nowym Sączu, łatwo zrozumie co i dlaczego się tu dzieje: „Kto żyje dostatecznie długo, ten doczeka wszystkiego. Przyjaciele staną się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Mędrcy głupcami, a głupcy mędrcami. Białe będzie czarnym, a czarne białym. Wystarczy nie spieszyć się z umieraniem”.

No więc nie śpieszcie się z umieraniem w 2019 r. Mądrych świąt życzę. I zdrowych oczu, żebyście jeszcze długo mogli czytać DTS i dziwić się jaki ten świat jest skomplikowany. Na własne życzenie zresztą.

Czytaj „Dobry Tygodnik Sądecki” - kliknij i pobierz bezpłatnie cały numer:

 

TRADYCJATEXT

Wypowiedz się w tej sprawie