Uwielbiam usiąść przed świętami nad czystą kartką z zadaniem napisania felietonu w klimacie opowieści wigilijnej. Mam z tym jakiś problem i chyba wolałbym przebiec dodatkowych 20 okrążeń stadionu, niż enty raz mocować się ze zdaniem w stylu „oto znowu jesteśmy o rok starsi, przy wigilijnym stole warto zrobić sobie bilans mijającego roku, a kilka dni później w huku petard i korków od szampana podjąć ambitne noworoczne postanowienia”. Brrr, już mi dreszcze zaczynają spacerować po plecach na samą myśl, że mógłbym tak napisać. Napiszę zatem coś innego.

wsb3

Być może używałem już w przeszłości tego cytatu, ale kto to może pamiętać, skoro ja sam nie pamiętam, czy piekłem już chleb na tych drożdżach. Zaryzykuję. Bardzo lubię o tej porze roku krótki cytat z dziennika Antoniego Marianowicza (2000 r.): „Kto żyje dostatecznie długo, ten doczeka wszystkiego. Przyjaciele staną się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Mędrcy głupcami, a głupcy mędrcami. Białe będzie czarnym, a czarne białym. Wystarczy nie spieszyć się z umieraniem”.

Nawet jeśli już wcześniej pojawiał się ten cytat z Marianowicza, to nic nie szkodzi. Wręcz przeciwnie. Uważam, że powinno się go powtarzać regularnie co jakiś czas i przymierzać do aktualnej sytuacji na świecie. Albo do sytuacji w Nowym Sączu. Jak mawiał klasyk nie będę Państwu tłumaczył szczegółów jak krowie na gościńcu. Kto ma uszy niechaj słucha, kto ma oczy niechaj czyta. Powiem więcej - tego cytatu powinni uczyć w szkołach na pamięć. Dzięki temu, ktoś kto będzie się przyglądał np. obradom Rady Miejskiej w Nowym Sączu, łatwo zrozumie co i dlaczego się tu dzieje: „Kto żyje dostatecznie długo, ten doczeka wszystkiego. Przyjaciele staną się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Mędrcy głupcami, a głupcy mędrcami. Białe będzie czarnym, a czarne białym. Wystarczy nie spieszyć się z umieraniem”.

No więc nie śpieszcie się z umieraniem w 2019 r. Mądrych świąt życzę. I zdrowych oczu, żebyście jeszcze długo mogli czytać DTS i dziwić się jaki ten świat jest skomplikowany. Na własne życzenie zresztą.

Czytaj „Dobry Tygodnik Sądecki” - kliknij i pobierz bezpłatnie cały numer:

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.