Nazwisko, które… Niełatwo powiedzieć

Jak brzmi najtrudniejsze do wymówienia nazwisko? Pewności nie mamy, ale w Nowym Sączu być może jest to nazwisko Krschka. Jego właściciel, pan Jarosław Krschka, przyznaje, że sam nie ma problemu z wymówieniem własnego nazwiska, ale inni…

– Inni zwykle mają z tym kłopot – śmieje się Jarosław Krschka. – W szkole zawsze przy moim nazwisku zawieszał się nauczyciel odczytujący listę obecności. Początkowo przekręcano je na wszystkie możliwe sposoby, których nie jestem nawet w stanie zacytować. Dla mnie to proste – fonetycznie czyta się je Krszka.

Według portali zajmujących się gromadzeniem polskich nazwisk w 2017 r. Krschka to nazwisko niezwykle rzadko występujące w Polsce. W 2017 r. w naszym kraju mieszkało 20 osób o takim nazwisku z przewagą kobiet (11) nad mężczyznami (9). Najwięcej osób o nazwisku Krschka mieszka w Małopolsce, bo aż 9. A skąd się ono wzięło?

Przywędrowało do Nowego Sącza w czasach Austro-Węgier, kiedy w tyglu narodów tworzących imperium nacje przemieszczały się, mieszały, a nazwiska ulegały wpływom sąsiadów. Stąd prawdopodobnie Krschka w Nowym Sączu. Ale ani z Austrii, ani z Węgier raczej nie pochodzi, raczej z czeskiej Pragi, choć niezbitych dowodów na to brak.

(nam)

Partnerzy wydania:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.