Nawałnica z gradem nie oszczędziła budynków jednostek kultury. Na naprawę 600 tysięcy

600 tysięcy dla Sądeckiego Parki Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego

Blisko 600 tysięcy zostanie przeznaczone na pokrycie strat spowodowanych nawałnicą i gradobiciem w Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Taką decyzję podjął początkiem tygodnia zarząd województwa małopolskiego.

Nawałnice, które na przełomie czerwca i lipca odwiedzały nasz region, poczyniły wiele strat w infrastrukturze drogowej, zniszczyły lub uszkodziły domy. Szczególnie trudną sytuację mieszkańcy Sądecczyzny przeżyli pod koniec czerwca, kiedy powiat nowosądecki odwiedziła trąba powietrzna z gradem wielkości piłek pingpongowych. W Nowym Sączu grad i silna wichura uszkodziła wiele budynków, elewacji, okien, czy samochodów. Zniszczeniu uległy również obiekty należące do jednostek Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, tj. Miasteczka Galicyjskiego i Sądeckiego Parku Etnograficznego.

– Zniszczeniu uległy tu dachy, elewacje budynków, silny grad wybił szyby w oknach. 23 sierpnia pozytywnie rozpatrzyliśmy informację w sprawie wsparcia finansowego dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a to aż blisko 600 tys. złotych, z przeznaczeniem na pokrycie strat spowodowanych nawałnicą i gradobiciem – poinformował marszałek Witold Kozłowski.

W Miasteczku Galicyjskim grad i ulewny deszcz zniszczył m.in. budynek ochrony, budynek Fryzjera, dwór, karczmę, ale też budynek remizy i antykwariatu. Natomiast w Sądeckim Parku Etnograficznym uszkodzeniu uległo m.in. sześć obiektów w zespole kolonistów niemieckich, zbór ze Stadeł; szopa kieratowa z Maszkowic, czy budynki zaplecza, uszkodzone zostały także rynny i elektronika.

Fot. arch. Piotr Droździk

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.