Nauka, zabawa, radość, czyli Turnus Uśmiechu w Wiśle

Nauka, zabawa, radość, czyli Turnus Uśmiechu w Wiśle

– Było super! – Nie wiedziałam, że może być tak wspaniale! – Uczyłem się, a nauka sprawiała mi przyjemność! – Ani przez chwilę nie nudziłem się! – Chętnie zostałabym tam dłużej! – Kiedy jeszcze tam pojedziemy ? – w taki lub podobny sposób podsumowali swój pobyt na Turnusie Uśmiechu w Wiśle uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Gągora w Koniuszowej.

Zorganizowany w drugiej połowie listopada (17 – 30 XI) dwutygodniowy turnus w malowniczej miejscowości z pewnością na długo zostanie w pamięci jego uczestników. Upłynął on nie tylko pod znakiem nauki szkolnej, ale był także czasem rozrywki, zabawy i radości. Każdy dzień obfitował w atrakcje, które rozświetlały uśmiechem 43 uczniowskie twarzyczki.

Miłośnicy zimowych sportów z wypiekami na twarzy kibicowali polskim skoczkom w Wiślańskiej Strefie Kibica podczas odbywających się tam mistrzostw świata w skokach narciarskich, a nazajutrz podziwiali na żywo skoki norweskich sportowców na Skoczni im. Adama Małysza. Uczniowie, którzy interesują się okazałymi budowlami, mogli podziwiać zamek prezydencki, wspaniałe salony w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Niebywałym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty w Chlebowej Chacie w Górkach Małych, w czasie których koniuszowianie mieli możliwość upieczenia własnoręcznie przygotowanych podpłomyków, ale też lekcje kaligrafii w Muzeum Beskidzkim w Wiśle oraz eksponaty zgromadzone w Galerii Trofeów Adama Małysza. Miłośnicy górskich wędrówek i pięknych zimowych krajobrazów zachwycali się pieszymi wycieczkami, w czasie których poznawali legendy związane z Wisłą i okolicznymi miejscowościami. Dowiedzieli się, w których z wiślańskich domów mieszka Adam Małysz oraz Piotr Żyła.

Wielu emocji dostarczyła krajoznawcza przejażdżka Ciuchcią Martusią, a także niezwykła podróż w czasie do Kopalni Królowej Luizy w Zabrzu. To właśnie w Muzeum Górnictwa Węglowego uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób wydobywany jest węgiel, a także w jakim celu zwożono pod ziemię konie i w jaki sposób drążono podziemne korytarze.

Podczas turnusu uczniowie doskonalili umiejętność pływania na basenie Delfin w Skoczowie, relaksowali się w grocie solnej, a także wzięli udział w kuligu z pochodniami. W czasie wolnym od zajęć edukacyjnych i wycieczek również się nie nudzili. Mieli zajęcia rekreacyjno-sportowe w sali gimnastycznej, uczyli się układów tanecznych, brali udział w turnieju szachowym, dyskotekach, przeglądzie młodych talentów, karaoke, warsztatach teatralno-recytatorskich, zabawie andrzejkowej połączonej z tradycyjnymi wróżbami. Miłym dla opiekunów zaskoczeniem było to, że chętnie sięgali po dostępne w biblioteczce książki, a z telefonów komórkowych korzystali tylko w wyznaczonym czasie.

Program Turnusu Uśmiechu w został przygotowany i realizowany przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Koniuszowej. Warunkiem całkowicie bezpłatnego pobytu w ośrodku w Wiśle była wygrana w konkursie zorganizowanym przez Fundację ING Dzieciom na najciekawszy pomysł dwutygodniowego pobytu w jej ośrodku.

Autorami wyróżnionego projektu byli: Jarosław Gliński, Agata Ligęza-Chyc oraz Franciszka Tarasek. Do sukcesu przyczyniła się ponadto Edyta Stobierska-Luraniec, dzięki której do Koniuszowej dotarła informacja o konkursie, w którym sił próbują placówki oświatowe z terenu całej Polski.

nadesłane przez: Beatę Kawik – nauczyciela w Szkole Podstawowej im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej

Reklama