Najzdolniejsza sądecka maturzystka

Najzdolniejsza sądecka maturzystka

 Magdalena Kościółek z Piwnicznej-Zdroju egzamin dojrzałości zdała śpiewająco – niemal ze wszystkich egzaminów uzyskała „setkę”. Dzięki temu znalazła się w elitarnym gronie 25 najlepszych maturzystów w Polsce. I dostała się na wymarzoną uczelnię – Oxford.

Absolwentka Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu znalazła się w elitarnym gronie osób, które już 7 października rozpoczną studia w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na świecie – Oxfordzie. Egzamin dojrzałości zdała śpiewająco – niemal ze wszystkich egzaminów uzyskała „setkę”. Sześć egzaminów zdała na 100 procent, dwa na 98 i 94.

– Niewątpliwie, aby uzyskać tak wysoki wynik, konieczna jest pasja i ciekawość świata, ale też dyscyplina i samozaparcie. Reszta chyba zależy od szczęścia. Matury chyba dla każdego, niezależnie od ocen i rzeczywistego poziomu wiedzy, wiążą się ze stresem. U mnie potęgowała go świadomość, że muszę świetnie napisać te egzaminy, żeby spełnić ofertę warunkową, dzięki której dostałam się na wymarzony Oxford – mówi Magda Kościółek.

Naukę łączy z pasją

Pasjonuje się kinem (obejrzała już blisko 1000 tytułów) i muzyką filmową. Z przyjemnością pochłania literaturę piękną, książki psychologiczne, czyta wartościowe blogi. W wolnych chwilach, jak każda nastolatka, spotyka się z przyjaciółmi, bez których nie wyobraża sobie życia.

– Nauka jest poniekąd pogłębianiem moich pasji, co przecież robi się często w wolnym czasie. Na maturze z języka polskiego napisałam o „Annie Kareninie”, którą z przyjemnością przeczytałam dwukrotnie. Przed majem wiele godzin poświęciłam na naukę niemieckiego, ale teraz władam tym językiem w stopniu zadowalającym, co zawsze było moją ambicją. Nauka? Czas wolny? To wszystko się przenika – twierdzi przyszła studentka Oxfordu.

Wielka gala „Matura na 100 procent”

Dzięki imponująco zdanej maturze, trafiła do znakomitego grona 25 najzdolniejszych, spośród niemal 250 tysięcy maturzystów w Polsce. 20 września uczestniczyła w Gali Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent” w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, gdzie miało miejsce uroczyste wręczenie wyróżnień laureatom w obecności zaproszonych dyrektorów szkół, przedstawicieli władz oświatowych, samorządowych oraz miejskich.

Prestiżowa uroczystość była okazją do wielu słów uznania oraz wyróżnień dla wybitnych uczniów, ich pedagogów i szkół. Magdalena otrzymała szereg nagród od organizatorów i sponsorów gali, organizowanej przez Fundację „Zawsze Warto”, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Wśród nagród specjalnych znalazła się także książka z dedykacją od Leszka Balcerowicza i Lecha Wałęsy. Z gratulacjami dla Magdy i szczęśliwych rodziców, Anety i Bartłomieja Kościółków, w czasie uroczystości w Gdyni pośpieszyła także przedstawicielka Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Małgorzata Czerska.

– Było to dla mnie jedno z tych wydarzeń, o których mogę śmiało powiedzieć „time of my life”. To bardzo przyjemne uczucie, że mój sukces i ciężka praca zostały docenione przez innych. Sam wyjazd do Gdyni to nie tylko gala. Udział w Festiwalu Filmowym, warsztaty i integracja z innymi wybitnymi maturzystami czy wizyta w Europejskim Centrum Solidarności jeszcze bardziej uświetniły to wydarzenie – wspomina.

Zdolna uczennica „Chrobrego”

Radości i dumy z naukowych sukcesów Magdy nie kryje jej polonista, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, prof. Bogusław Kołcz, który towarzyszył jej podczas uroczystości w Gdyni.

– Praca z Magdą była dla mnie wyjątkowo inspirująca i rozwijająca pod kątem zawodowym. Przez cały okres jej nauki w naszej szkole była bardzo zdolną uczennicą. Świetnie radziła sobie tak z historią i językiem polskim, jak i z przedmiotami ścisłymi, na przykład matematyką. Cieszę się, że po tak wspaniale zdanej maturze udało się Magdzie dostać na Oxford. Osiągnęła cel, do którego dążyła i bardzo mnie to cieszy. Nasza wychowanka idzie w szeroki świat. Liczę, że z takim kapitałem, jaki posiada, zdobędzie najwyższe szczyty – mówi Bogusław Kołcz.

Wkrótce po gali Magda została również zaproszona do programu „Dzień Dobry” TVN, w którym opowiedziała o swoich sukcesach i życiowych zamierzeniach.

Marzenia się spełniają

Na maturze, na poziomie rozszerzonym, zdawała historię, język angielski i niemiecki. Musiała napisać tylko egzaminy z języków obcych, gdyż tytuł zeszłoroczny tytuł laureatki Olimpiady Historycznej gwarantował jej historię zdaną na 100 procent. To właśnie historię zamierza studiować Magda.

– Uczelnia daje szerokie możliwości wyboru w ramach przedmiotu, więc na pewno nie będzie to klasyczne „przerobienie” całego materiału od starożytności do wieku XX. To przede wszystkim trening krytycznego myślenia, otwartości umysłu, analizy tekstów – umiejętności o nieocenionej przydatności w dzisiejszym świecie i pożądanych przez pracodawców – mówi.

Magda Oxford sobie wymarzyła. Funkcjonuje tam jedyny w swoim rodzaju system nauki, to marka sama w sobie, to absolwenci – ważni politycy, wybitni pisarze, laureaci Nagrody Nobla.

– Wyjątkowe warunki, jakie ta uczelnia oferuje studentom, od zawsze budziły mój zachwyt. W końcu moje marzenia przekuły się w decyzję – będę tam aplikować. I, jak widać, marzenia się spełniają.

Oxford – miejsce jak z bajki

Magda ma wspaniałych rodziców oraz brata, którzy mocno kibicowali dziewczynie.

– Wspierali mnie zawsze maksymalnie w moich dążeniach, jednocześnie nie wywierając presji, co jest równie ważne. Nieocenioną pomoc okazało mi też wielu nauczycieli, a szczególnie ucząca mnie historii pani Bogumiła Gleń-Balicka, którą mogę nazwać moją mentorką – mówi Magda.

Nie ma żadnych większych obaw w związku ze studiowaniem za granicą, z wyjątkiem tęsknoty za rodzicami i bratem. W ciągu najbliższych trzech lat chciałaby jak najbardziej rozwinąć się pod względem akademickim, ale i społecznym. Planuje maksymalnie wykorzystać niezwykłą ofertę uczelni i nacieszyć się mieszkaniem w Anglii.

– Oxford jest miejscem jak z bajki, wymarzonym. Liczę, że dobrze spędzę ten najbliższy, jakże ważny dla mnie czas – dodaje najzdolniejsza tegoroczna sądecka maturzystka.

Agnieszka Małecka

 

 

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama