Najstarsza pianistka na świecie pochodzi z Małopolski. Pani Wanda Szajowska świętuje 111 urodziny

Najstarsza pianistka na świecie pochodzi z Małopolski. Pani Wanda Szajowska świętuje 111 urodziny

Wanda Szajowska, Kraków, 111 lat

Najstarsza pianistka na świecie pochodzi z Małopolski. Pani Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku i wczoraj świętowała swoje 111 urodziny. Pod oknem jej mieszkania w Krakowie zgromadzili się dziennikarze, samorządowcy i przyjaciele.

Pani Wanda urodziła się we Lwowie, jednak od 1945 roku mieszka w Krakowie. Jest najstarszą Małopolanką, ale także pianistką na świecie. Jubilatka zagrała dla przybyłych gości. To pierwszy koncert osoby w tym wieku w historii świata. Seniorkę odwiedził m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który w imieniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wręczył jej Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżnienie przyznano 111-latce za lata opieki nad młodymi artystami i wskazywanie drogi początkującym muzykom.

– Pani Wanda to wyjątkowa i ciepła osoba. Jest uzdolnioną pianistką, która swoją muzyką opowiada poruszające historie. To niebywałe, jak wielka jest jej pasja. Jestem niezmiernie dumny, że osobiście ją poznałem – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Przez lata Wanda Szajowska kształciła dzieci i młodzież, ucząc odpowiedniego podejścia i miłości do muzyki. Wciąż gra na fortepianie, którego dźwięki szczęśliwym przechodniom zdarza się słyszeć w okolicach placu Na Stawach. Jest absolwentką Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. W czasie II wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina. W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

200 lat Pani Wando!

Czytaj także: Kochane, kruche życie, zostań w Basi, nie uciekaj! Podopieczna Sursum Corda potrzebuje pomocy

Źródło/Fot. UMWM

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.