Najmłodsza osoba z koronawirusem w Małopolsce to 8-miesięczne niemowlę

Najmłodsza osoba z koronawirusem w Małopolsce to 8-miesięczne niemowlę

Do tej pory w województwie małopolskim potwierdzono 192 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, jedna osoba zmarła. Biuro Wojewody podało nowe informacje dotyczące zakażonych. Co zmieniło się od poprzedniego raportu (więcej TUTAJ)?

Jak się okazuje, najmłodszym dotychczas zakażonym mieszkańcem Małopolski jest 8-miesięczne dziecko, natomiast najstarsza zakażona osoba ma 91 lat.

Najwięcej potwierdzonych przypadków to osoby w wieku 41-50 lat (46 osób) oraz 51-60 lat (37 osób). Razem stanowią ponad 40% wszystkich zakażonych Małopolan.

Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet – informują pracownicy Biura Wojewody.

Najwięcej osób zakażonych to mieszkańcy Krakowa (65 osób – ok. 1/3 wszystkich przypadków z województwa) i powiatu wielickiego (35 osób).

W Nowym Sączu potwierdzono 11 przypadków zakażenia, w powiecie nowosądeckim – 7, a w powiatach limanowskim i gorlickim po 3.

Duża część osób zakażonych przebywa aktualnie w izolacji domowej. 61 osób znajduje się w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, a kilka osób jest w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Stan większości zakażonych określa się jako dobry lub stabilny, natomiast 7 osób jest w stanie ciężkim.

Najczęściej źródłem zakażenia był kontakt z innym potwierdzonym przypadkiem, jednak część osób zakaziła się podczas pobytu za granicą (m.in. we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Meksyku). – Bywa, że w ramach postępowania epidemiologicznego na danym etapie nie jest możliwe jednoznacznie wskazanie konkretnej osoby, która stała się źródłem zakażenia. W takich sytuacjach kwarantanną obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia, ale postępowanie uwzględnia też jego rozszerzenie pod szerszym kątem w toku dalszych ustaleń – dodają przedstawiciele BW.

Póki co nie ma żadnych oficjalnych informacji dotyczących ozdrowieńców, czyli osób, które nie mają objawów choroby, ale dalej mogą zarażać innych.

Dotąd w województwie małopolskim wykonano około 3100 badań laboratoryjnych:

  • w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II: 1558 badań (12-31 marca),
  • w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie: 1483 badania (18-31 marca),
  • w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie: 40 badań.

źródło danych i grafik: Biuro Wojewody
fot. ilustr. pixabay.com

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama