Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za rok 2021 wręczone

Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za rok 2021 wręczone

Bogdan Potoniec  za publikację pt. „Młyny i tartaki wodne doliny Popradu”, wyd. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu oraz Agata Tobiasz za publikację pt. „Zakochany w górach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego”, wyd. Gmina Stary Sącz – oto laureaci Nagród „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za rok 2021. Uroczyste wręczenie tych wyróżnień odbyło się 1 lipca w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu – oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

Historię i ideę Nagrody przybliżył zebranym Ryszard Kruk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny a decyzje w sprawie przyznania nagród przedstawiła Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”. 

Współorganizator Nagrody, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, mówiąc o dorobku Nagrody podkreślił, że przyczynia się ona do poszerzania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz do rozwijania historycznych pasji bardzo wielu osób.

Komentując przyznanie Nagród, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny” Bożena Mściwujewska-Kruk mówiła: – Z dumą patrzymy na listę tegorocznych, jak i wszystkich dotychczasowych laureatów Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. Weszła ona na stałe do kalendarza wydarzeń dedykowanych wartościowym książkom historycznym o dziejach Sądecczyzny. W związku z zakończeniem działalności przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny z radością chcemy podziękować Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu za zgodę na przejęcie roli Stowarzyszenia w Kapitule Nagrody. 

Nagrody im. Szczęsnego Morawskiego wręczyli: Marta Mordarska, radna Województwa Małopolskiego, I wiceprzewodnicząca Komisji Kultury UM WM, Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM WM, Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki oraz Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Laudację na cześć nagrodzonych wygłosili: Sylwester Rękas, kierownik oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie (oddział Nowy Sącz) oraz tarnowski historyk, dr Marek Smoła. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył Agacie Tobiasz Srebrne Jabłko Sądeckie. 

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W przyszłości organizacją wręczania Nagrody Sądecczyzna zajmie się Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, przy udziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

 

 

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.