Nad Popradem w Starym Sączu wyczarują 130-metrową kładkę

Jeszcze w tym roku Stary i Nowy Sącz zostaną połączone kładką nad Popradem. Około 130-metrowa przeprawa służyć będzie pieszym oraz rowerzystom i wpisze się w liczącą prawie 6 tys. km europejską trasę EuroVelo 11, którą można podróżować z Norwegii przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię aż do Grecji.

Renault2

- W całej Małopolsce powstają kolejne kilometry tras rowerowych. Docelowo powstanie 8 szlaków łączących najdalsze zakątki regionu. Również tu, na Sądecczyźnie prace idą pełną parą. Jeszcze w tym roku będzie gotowy 22-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 11 od Barcic, przez Stary i Nowy Sącz, aż do Wielogłów, którego fragment stanowi kładka nad Popradem. To kolejna inwestycja na Sądecczyźnie, jaką uda się zrealizować dzięki znaczącemu wsparciu środków unijnych, z regionalnego programu operacyjnego - mówił podczas wczorajszej uroczystości przekazani umów nad Popradem. Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Budowa kładki i dojazdów do niej kosztować będzie ponad 4,7 mln zł. Ponad 3,5 mln zł pokryją jednak środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Robimy wspólne wspaniałe dzieło, które będzie służyło mieszkańcom i turystom - mówiła Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego. - Myślę, że i my sami będziemy dzięki niemu cieszyć się tym, co mamy, bo są to piękne, wspaniałe tereny, które po prostu trzeba pokazywać i którymi trzeba się bardzo mocno cieszyć - dodała.

Wójt Łącka Jan Dziedzina podkreślał, że samorządy starają się na miarę swoich możliwości wspierać te działania w kwestii uzgodnień z właścicielami gruntów.

- To nie są łatwe rzeczy, czasem ocierają się o drogę przez mękę - wyznał. - Nie możemy patrzeć w kategoriach Stary Sącz, Łącko, czy jakaś inna gmina. Powstaje kompatybilny ze sobą produkt turystyczny i to jest rzecz fenomenalna, a my jako samorządy wpisujemy się ze swoimi własnymi pomysłami - dodał.

- Plac budowy w zasadzie jest przekazany. Pierwsze formalności potrwają kilka dni i myślę, że po weekendzie majowym pierwsze prace zostaną już tutaj rozpoczęte. Zakończyć mamy w listopadzie - informował Bartłomiej Skorupa, reprezentujący konsorcjum firm Banimex i Azi-Bud, czyli wykonawcę przedsięwzięcia.

Kładka o stalowej konstrukcji łukowej będzie mieć około 130 metrów długości i 2,5 metra szerokości. Przeprawa będzie służyć zarówno rowerzystom, jak i pieszym, którzy często do tej pory nielegalnie, ryzykując zdrowie i życie, przechodzili przez znajdujący się nieopodal most kolejowy.

- To bardzo ważny dzień, bardzo ważna chwila. Sam jeżdżę na rowerze i wiem jak fantastyczną rzeczą jest to, co się tutaj dzieje. Mówią, że woda wybiera najpiękniejsze miejsca i to jest prawda - podkreślał wczoraj nad Popradem burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. - Ta kładka pozwoli na to, aby setki, a nawet tysiące Sądeczan mogły do tego miejsca dotrzeć w sposób bezpieczny i taki, który będzie relaksem dla całej rodziny - mówił.

Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń żartował, że co prawda jeździ mało rowerem, a więcej traktorem, ale bardzo się cieszy z inwestycji i składa podziękowania na ręce Leszka Zegzdy i przewodniczącej sejmiku Urszuli Nowogórskiej.

- Gratuluję operatywnemu burmistrzowi Starego Sącza, to dobrze mu wróży przed wyborami - dodał.

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.