Na ratunek. Ta choroba odbija się czkawką

Na ratunek. Ta choroba odbija się czkawką

Emilka Kantor

– Nie mogę pogodzić się, że dzieci chorują. Nie mogę pogodzić się również, jak przebiega ich leczenie w Polsce. Medycyna jest daleko do przodu za naszym systemem zdrowia – mówi Katarzyna Kantor, mama 17-letniej Emilii z Nowego Sącza, która zmaga się z guzem pnia mózgu. Protokół leczenia nowotworu w kraju jest już dla niej zamknięty, nadzieję na zwycięską walkę z chorobą daje kuracja za granicą, w Niemczech, ale ta przerasta możliwości finansowe rodziny.

Do 17 września ubiegłego roku życie Emilki wypełniały obowiązki szkolne, długie spacery z przyjaciółką i nierozłącznym psem Spajki oraz koncerty. Jej idolem jest Bartek Kaszuba. Plakaty z wizerunkiem piosenkarza zdobią całą jedną ścianę w jej pokoju. Jeździła na jego występy do Krakowa, Warszawy…

– Byłam już chyba na pięciu. Tych koncertów brakuje mi najbardziej. Pocieszam się tylko tym, że w roku covidowym nie byłam odosobniona, bo artystom po prostu zabroniono występować – opowiada Emilka.

***

W kwietniu ubiegłego roku po raz pierwszy dostała czkawki. Wcześniej, jak każdy, miewała je.

– Ale nie takie. Te czkania były bardzo uporczywe. Pojawiały się, trwały minutę, przechodziły, by za pięć minut znów wrócić. Sytuacja nie do zniesienia. Picie wody, stawanie na palcach i inne podpowiadane pomysły nie pomagały – relacjonuje 17-latka.

Do tego doszły poranne mdłości, co dwa tygodnie również wymioty. Lekarz najpierw zlecił prześwietlenie pleców z widokiem na serce. Wynik idealny. Później była wizyta u pulmonologa, testy alergiczne, by wykluczyć wszelkie żywieniowe uczulenia, badania morfologiczne.

– Znów wyniki idealne. To był już czas koronawirusa, więc lekarze sugerowali również, że mogą to być objawy somatyczne związane ze stresem wynikającym z globalnej sytuacji – wspomina Katarzyna Kantor. – Ale ja znam moją córkę, ona takimi rzeczami zwyczajnie nie żyje – dodaje.

W końcu Emilka trafiła do neurologa i ten skierował pacjentkę na rezonans magnetyczny.

***

– 17 września. Ta data zapadła mi w pamięć – mówi nastolatka.

To wówczas, zaraz po badaniu, lekarz zdiagnozował  (…)

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ W DTS ZDROWIE. ZA DARMO:

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.