Na nowosądeckim rynku edukowali o zmianach klimatu. „Każdy i każda z nas ma prawo do bezpiecznej przyszłości”

Jak zapowiadaliśmy TUTAJ, w zeszły piątek nowosądecki Młodzieżowy Strajk Klimatyczny włączył się w ogólnoświatową mobilizację ruchu Fridays For Future i zorganizował specjalny edukacyjny pokaz filmowy. Mimo niepewnej pogody, w wydarzeniu na rynku w Nowym Sączu wzięło udział ponad sto osób.

Dla uczestników przygotowano namioty, pod którymi w razie deszczu mogliby się schronić, a także krzesła oraz leżaki. Dzięki temu komfortowo można było obejrzeć filmy “Można Panikować” i “Punkt Krytyczny: Energia OdNowa” wyświetlane przed ratuszem oraz wysłuchać przemówień aktywistek i aktywistów MSK.

Osoby przemawiające zwracały uwagę na bierność społeczeństwa wobec ogromnego zagrożenia, jakim jest katastrofa klimatyczna. Wytłumaczyły również, co oznacza hasło przewodnie wydarzeń organizowanych tego dnia przez MSK w całej Polsce – „sprawiedliwość klimatyczna”.

Każdy i każda z nas ma prawo do bezpiecznej przyszłości, gdzie nasze marzenia i plany nie zostaną pokrzyżowane przez nadchodzącą katastrofę klimatyczną – powiedziała podczas piątkowego wydarzenia Gosia, jedna z aktywistek.

Co ważne, podczas pokazu filmowego można było zadawać członkom i członkiniom Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Nowy Sącz pytania – zarówno dotyczące działalności grupy, jak i te dotyczące klimatu.

Oprócz przemówień i filmów, nie zabrakło także skakania i skandowania tradycyjnego już dla polskich strajków klimatycznych hasła: “kto nie skacze, ten za węglem! hop, hop, hop!“.

Jak relacjonują przedstawiciele MSK Nowy Sącz, wydarzenie zakończył taniec oraz wspólne śpiewanie piosenki „Martwa Planeta”, nagranej na początku tego roku przez sądeckich aktywistów i aktywistki wraz z zespołem Chałtcore (można jej posłuchać TUTAJ).

fot. MSK Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.