Na czym polega inwestowanie w ETF-y?

Na czym polega inwestowanie w ETF-y?

inwestowanie w ETF-y

Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze, co wynika z faktu, że tego typu fundusze oferują stabilny zysk w długoterminowej perspektywie. W jaki sposób działają? Jak zacząć inwestować w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest ETF?

Opisanie sposobu działania ETF-ów wymaga wyjaśnienia czym są tego typu fundusze. Otóż, ETF (z ang. exchange-traded fund) to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. Od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych odróżnia go przede wszystkim cel funkcjonowania, ponieważ ETF-y nie starają się pokonać rynku, ale wiernie naśladują instrument bazowy, na którym są oparte. Instrumentem bazowym mogą być nie tylko indeksy giełdowe, ale również surowce, kryptowaluty, czy koszyki akcji.

W jaki sposób działają ETF-y?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie ETF-y to fundusze inwestycyjne, które naśladują konkretny instrument bazowy. Sposób ich działania można przedstawić na przykładzie ETF-u na WIG20, który ma 10% wartości tego indeksu. W tej sytuacji przy założeniu, że WIG20 osiągnął poziom 2300 pkt. wartość ETF-u powinna wynosić 230 pkt. Co więcej, każdy wzrost i spadek wartości indeksu będzie miał odzwierciedlenie we wzroście i spadku wartości ETF-u. Dzieje się tak, ponieważ kupując jednostki ETF-u inwestor nabywa pośrednio wszystkie spółki z indeksu. W tym miejscu należy wspomnieć, że handel ETF-ami przebiega w ten sam sposób co zakup i sprzedaż akcji, a co za tym idzie inwestycja jest wyceniana na bieżąco.

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

ETF-y to fundusze notowane na giełdzie, w związku z czym ich zakup wymaga posiadania rachunku maklerskiego. Otwiera się go u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Wybór odpowiedniego brokera jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się między innymi na możliwości inwestycyjne. Jeśli chcesz się o tym przekonać odwiedź witrynę firmy, która umożliwia inwestowanie w ETF-y notowane na 30 giełdach z całego świata.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Swoją popularność ETF-y zawdzięczają faktowi, że w długoterminowej perspektywie korzystniejsze jest z reguły naśladowanie rynku, niż próba jego pokonania. Coraz więcej inwestorów zaczyna to rozumieć, dzięki czemu zakup ETF-ów stanowi metodę dywersyfikacji portfela. Z pewnością przemawia za tym również fakt, że ETF-y charakteryzują się znacznie niższymi kosztami zarządzania niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, co wynika z faktu, że są zarządzane pasywnie.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y jest dostępne praktycznie dla każdego. W związku z tym warto wykorzystać okazję i zainwestować w instrument, którego zakup może okazać się dużo bardziej opłacalny niż samodzielne dobieranie akcji do portfela.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami, które wiążą się z wysokim ryzykiem nagłej utraty pieniędzy ze względu na wykorzystanie dźwigni finansowej. 69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu CFD za pośrednictwem tego dostawcy. Inwestor powinien rozważyć, czy rozumie, jak działają produkty CFD, FX i wszelkie inne, oraz czy może pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Jak wyposażyć kuchnię? Praktyczne porady

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.