Na czas remontu mostu heleńskiego przesiadka z auta do pociągu!

Na czas remontu mostu heleńskiego przesiadka z auta do pociągu!

Przewozy Regionalne wystąpiły do marszałka województwa z ofertą uruchomienia kursów pociągów na trasie Nowy Sącz – Marcinkowice na okres remontu mostu heleńskiego. Przygotowany jest już szkic przykładowego rozkładu jazdy. Remont ma rozpocząć się w tym roku.

– Do dyspozycji pieszych ma pozostać tylko kładka. Na odcinku Nowy Sącz – Marcinkowice są tory, jest elektryfikacja. Z tego co wiem, spółka Przewozy Regionalne przygotowała projekt zorganizowania połączeń właśnie na tym odcinku, aby umożliwić szybkie dotarcie do Nowego Sącza mieszkańcom podróżującym od strony Limanowej, Męciny czy Marcinkowic – mówi kolejarz Andrzej Cebula z Komitetu Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie.

Pomysł popiera poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Zwracamy uwagę na ważny problem, gdyż w związku z remontem mostu, który jest planowany na ten rok, komunikacja na terenie gminy Chełmiec będzie utrudniona. Apelujemy do pana marszałka, żeby rozważył możliwość uruchomienia połączeń Nowy Sącz – Marcinkowice, aby mieszkańcy, którzy mieszkają po drugiej stronie Dunajca mogli dojeżdżać do Sącza pociągiem. Problem stanie się poważny już za kilka miesięcy. Takie sytuacje powinniśmy przewidywać. 

Jak tłumaczy Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, ostatni pociąg osobowy przez Marcinkowice pojechał w 2006 r.

– W tamtych latach jeździły jeszcze pociągi do Chabówki. Wygaszono je w 2006 r. – mówi wiceprezes stowarzyszenia.

***

Nowa przeprawa zastąpi wysłużony stary most heleński, który znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Most leżący w ciągu drogi krajowej nr 28 stanowi jedną z najważniejszych przepraw w Nowym Sączu. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg i rozpocznie się budowa.

Będzie miał cztery pasy, a wjazd na przeprawę dodatkowo ułatwią dwa ronda pod Basztą Kowalską i przy ulicy Krakowskiej -mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Przebudowa obejmie cały układ komunikacyjny w obrębie ulic: Krakowskiej, Legionów, Bulwar Narwiku, w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28. Miasto otrzymało na ten cel 24,5 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Kolejne 26 mln zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie miasta. Wartość całej inwestycji szacowana jest na blisko 91 mln zł.

 

Fot. AM, UM NS.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama