W  Mystkowie odbył się finał XVI Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie”.

Renault2

Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf (przewodniczący), Marta Smólczyńska – etnolog i Aleksander Smaga – muzyk po obejrzeniu, wysłuchaniu i ocenie 24 grup kolędniczych, w tym ośmiu w kategorii wiekowej dziecięcej, czterech w kategorii młodzieżowej i 12 grup kolędniczych dorosłych – reprezentujących gminy: Chełmiec, Grybów, Łącko, Łososina Dolna, Kamionka Wielka, Podegrodzie - przyznała nagrody.

Kategoria grup dziecięcych:

  1. trzy równorzędne I miejsca i nagrody po 250 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Trzej Królowie” z Cieniawy, „Szczodroki” z Michalczowej, „Pasterze” z Mszalnicy;
  2. dwa równorzędne II miejsca i nagrody po 200 zł  otrzymują grupy kolędnicze: „Trzej Królowie” z Ptaszkowej, „Z gwiazdą” z Podegrodzia;
  3.  trzy równorzędne III miejsca i nagrody po 150 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Boguszy, „Z gwiazdą” z Klęczan, „Z gwiazdą” z Maszkowic.

Kategoria grup młodzieżowych:

  1. trzy równorzędne I miejsca i nagrody po 250 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Witowic Dolnych, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Herody” z Mszalnicy;
  2. II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł przyznano grupie kolędniczej „Trzej Królowie” z Rąbkowej.

Na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu komisja zakwalifikowała sześć grup kolędniczych: „Trzej Królowie” z Cieniawy, „Szczodroki” z Michalczowej, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z gwiazdą” z Witowic Dolnych, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Herody” z Mszalnicy.

Kategoria grup dorosłych:

  1. cztery równorzędne I miejsca i nagrody po 450 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Mystkowa, „Z gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej;
  2. cztery równorzędne II miejsca  i nagrody po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Draby” z Cieniawy;
  3. trzy równorzędne III miejsca i nagrody po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z konikiem” z Łącka, „Z gwiazdą” z Marcinkowic, „Herody” z Mszalnicy.

Wyróżnienie w wysokości 100 zł otrzymuje grupa kolędnicza z szopką z Podegrodzia.

Na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej komisja zakwalifikowała osiem dorosłych grup kolędniczych: „Z gwiazdą” z Mystkowa, „Z gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Pasterze” z Mszalnicy, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej, „Herody” z Podegrodzia, „Z konikiem” z Podegrodzia, „Z gwiazdą” z Podegrodzia, „Draby” z Cieniawy.

- Podczas tegorocznego przeglądu grup kolędniczych Powiatu Nowosądeckiego prezentowały się zróżnicowane formy kolędowania, wpływające na barwność i widowiskowość zmagań konkursowych - mówiła przewodnicząca jury Magdalena Kroh. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że podtrzymywaniu tradycji kolędowania sprzyja bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny i merytoryczny występujących grup. Świadczy to równocześnie o dużej świadomości dawnych zwyczajów kolędniczych wśród uczestników przeglądu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom grup kolędniczych oraz ich instruktorom za wielki wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie przedstawień kolędniczych. Dziękujemy też organizatorom, którzy od piętnastu lat sercem i swoją pracą przyczyniają się do kontynuowania tej pięknej tradycji.

W spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek, radni powiatowi – Krzysztof Bodziony i Anna Radzik, przewodniczący Rady gminy Kamionka Wielka – Marcin Kiełbasa i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek.

Uświetnił  je koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Skalnik z Kamionki.

Nad wszystkim czuwał Kazimierz Ogorzałek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, który od wielu lat organizuje Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie”.

- Dziękuję za wasze zaangażowanie i podtrzymywanie tradycji – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Sądecczyzna słynie z barwnego folkloru i dbania o dziedzictwo kulturowe przodków. Goście z innych stron Polski chętnie przyjeżdżają do nas, aby zobaczyć to dziedzictwo. Kolędowanie zachowało się do dzisiaj między innymi dzięki wam. Jestem dumny, że Ziemia Sądecka ma takich wspaniałych i zdolnych mieszkańców.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

 

Można już zgłaszać kandydatów do nagrody GLG im. Danuty Szaflarskiej

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.