Ostatnie dni na zgłaszanie kandydatów do nagrody GLG im. Danuty Szaflarskiej

Rusza druga edycja Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej, który już na trwałe wchodzi do krajobrazu kulturalnych wydarzeń Sądecczyzny. Na naszym portalu jeszcze tylko przez kilka dni można zgłaszać swoich kandydatów do nagrody przyznawanej za wybitne dokonania artystyczne w minionym roku.
– Ranking w prawdzie realizowany jest na Sądecczyźnie, ale wybiega daleko poza jej granice – mówi Ryszard Kruk, pomysłodawca tej inicjatywy.

Podkreśla, że w ubiegłym roku na liście laureatów znalazło się dziesięć osób, zarówno takich, które już mają ugruntowaną pozycję na międzynarodowych rynkach świata kultury – jak na przykład aktorka Joanna Kulig, zdobywczyni pierwszego miejsca w ubiegłorocznym rankingu, czy kompozytor Jakub Polaczyk – jak i takich, którzy teraz przebojem to miejsce zdobywają – jak reżyser teatralny Antoniusz Dietzius czy pisarka Weronika Gogola.
Ranking nie jest nagrodą za całokształt czy zwieńczeniem pracy artystów, to forma docenienia tego, co wydarzyło się w ubiegłym roku na polu kultury.
– Tego, co dostrzegł świat, a twórcy tego sukcesu poczuwają się do związku z Sądecczyzną. To zatem permanentna mobilizacja, aby każdego roku dać światu coś nowego – podkreśla Ryszard Kruk.
Zgodnie bowiem z regulaminem rankingu, dotychczasowych jego laureatów można zgłaszać w kolejnych edycjach. Z wyjątkiem jednak zdobywców pierwszego miejsca, którzy dopiero za trzy lata mogą ponownie wystartować.
– Dzięki rankingowi co chwilę docierają do nas informacje o kolejnych sukcesach Sądeczan na polu kultury. Często świat wie o nich więcej, niż my tu, na miejscu, jak zwykle zaabsorbowani codziennymi sprawami. Nasz ranking pomoże nam otworzyć oczy na ich sukcesy – mówi pomysłodawca GLG.
Zaznacza również, że ta inicjatywa jest także formą uczczenia pamięci wybitnej Sądeczanki Danuty Szaflarskiej, której 105. rocznica urodzin przypada w bieżącym roku.
– Jej droga życiowa jest najlepszym mottem dla rankingu Genialni Lokalni Globalni – mówi Kruk.

***

Kandydatów do nagrody GLG może zgłosić każdy za pośrednictwem poniższego formularza lub drogą e-mailową na adres [email protected] W treści e-maila należy podać imię i nazwisko kandydata oraz krótkie (do 1000 znaków) uzasadnienie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia. Przypominamy, że zakres tematyczny rankingu obejmuje dokonania artystyczne oraz wydarzenia, zarówno jednostkowe, jak i cykliczne w następujących dziedzinach: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video, inne pokrewne z wcześniej wymienionymi i interdyscyplinarne.

  Spośród zgłoszonych kandydatów kapituła GLG wyłoni 15 osób, biorąc pod uwagę „nowoczesność oraz artystyczną unikalność dzieła, jak i całoroczną aktywność artystyczną i efektywny wkład w promowanie Sądecczyzny w Polsce i na świecie poprzez związek autora czy autorki z naszym regionem”. Przejdą oni do drugiego etapu, podczas którego odbędzie się internetowe głosowanie. Internauci wybiorą zdobywcę Nagrody Publiczności. Ich głos odpowiadać będzie również jednemu głosowi kapituły, która losy kandydatów rozstrzygnie już w tajnym głosowaniu. Za jego przebieg odpowiada warszawska kancelaria prawna GESSEL. Zwycięzców drugiej edycji GLG poznamy podczas uroczystej gali 18 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

  Skład kapituły, zgodnie z regulaminem, w tym roku zasilili zdobywcy pierwszych pięciu miejsc I edycji Rankingu GLG. Obecnie zasiada w niej 18 osób: dr Monika Bryl, Anna Florek, Antoniusz Dietzius, Maria Ekier, Katarzyna Gajdosz-Krzak, Weronika Gogola, Agnieszka Kilańska-Cypel, Wojciech Knapik, Ryszard Kruk, Joanna Kulig, Krzysztof Kuliś, dr Maria Molenda, Wojciech Molendowicz, Jakub Polaczyk, Dariusz Prończuk, Rafał Skąpski, Karol Szafraniec, Agnieszka Szling.

  Ranking Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej wspierają organizacyjnie:


  Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari

  Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny”

  „Dobry Tygodnik Sądecki”

  Fot. Natalia Sekuła

  Formularz zgłoszeniowy

    

   Share on twitter
   Share on facebook
   INNE POSTY

   Zapisz się na Newsletter

   i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

   Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.